Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին Ազգային գրադարանի մոտ կատարվածը վրդովեցուցիչ է  անվանել։ Այնտեղ երեկ՝ ուրբաթ օրը,բախումներ էին տեղի ունեցել իր համակիրների եւ հակառակորդների միջեւ։ Նա ընդգծել է, որ Ազգային շարժումն իրադրությունը սրելու ցանկություն չուներ: Այս մասին նա հայտարարել է փետրվարի 8-ի երեկոյան` Թբիլիսիի իր նստավայրում, երբ խորհրդարանում նրա ելույթը հետաձգվել էր, իսկ Ազգային գրադարանի առաջ՝ խափանվել:
«Խորհրդարանի նախագահն ինձ հաղորդել է, որ դուրս չգամ իմ պալատից: Նման բան մենք արդեն տեսել ենք, երբ Վրաստանի առաջին նախագահին (Զվիադա Գամսախուրդիա) փակել էին կառավարական տանը եւ բունկերում: Իսկ այդ պատմությունը Վրաստանի համար դեռ չի ավարտվել, այլ շարունակվում է, մենք բախվել ենք նման իրավիճակի՝ Աբխազիայի եւ Ցխինվալիի հետ կապված», - հայտարարել է Սահակաշվիլին:
Նա ընդգծել է, որ մտադիր չէ փակի տակ նստել: «Ոչ ոք ինձ չի ստիպի փակվել ոչ այս պալատում, ոչ էլ բունկերում», - ասել է Սահակաշվիլին:
Մեկնաբանելով խորհրդարանում իր ելույթի հետ կապված իրադրությունը` Սահակաշվիլին նշել է, որ ժամանակին, երբ ինքն ընդդիմություն էր, լսում էր այն ժամանակվա նախագահի բոլոր հայտարարությունները եւ հետո մեկնաբանում, հաղորդում է  «Նովոստի Գռուզիան»:
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ նախագահի ելույթը տեղի կունենա սահմանադրական փոփոխությունները խորհրդարանական մեծամասնության եւ փոքրամասնության կողմից համաձայնեցվելուց հետո:
«Երբ նրանք ասում են, որ սկզբում խորհրդարանը պետք է փոխի Սահմանադրությունը, իսկ հետո նոր հանդես գա նախագահը, դա նշանակում է, որ ես պետք է լռեմ», - հայտարարել է Սահակաշվիլին:

Президент Грузии Михаил Саакашвили назвал возмутительной ситуацию возле здания Национальной библиотеки, где в пятницу произошли столкновения между его сторонниками и противниками, подчеркнув, что Национальное движение не хотело обострения ситуации. Об этом он заявил, выступая вечером 8 февраля из своей резиденции в Тбилиси, после того, как его выступление в парламенте было отменено, а выступление в Национальной библиотеке сорвано.
«Мне передал председатель парламента, что мне лучше не выходить из моего дворца. Такое мы уже видели - когда первого президента Грузии (Звиада Гамсахурдия) закрыли в доме правительства и бункере. И чем закончилась эта история для Грузии, а точнее, она не закончилась, а еще продолжается, мы знаем – такой ситуацией с Абхазией и Цхинвали», - заявил Саакашвили.
Он подчеркнул, что не намерен сидеть взаперти. «Никто не заставит меня закрыться ни в этом дворце, ни в бункере», - сказал Саакашвили.
Комментируя ситуацию со своим выступлением в парламенте, Саакашвили отметил, что в свое время, когда был в оппозиции, выслушивал все заявления тогдашнего президента и потом их комментировал.
«Такой шанс имел парламент Грузии, они могли задать мне вопросы, наверно, строго раскритиковали бы... С чем-то бы я согласился, каким-то утверждениям бы сопротивлялся...Именно так работает демократия», - сказал Саакашвили, отметив, что объявление о том, что его выступление в парламенте откладывается на неопределенное время, «было неожиданным и было сделано в форме ультиматума», передает «Новости-Грузия».
Ранее было объявлено, что выступление президента состоится после согласования парламентским большинством и меньшинством конституционных поправок.
«Когда они говорят, что пусть сначала парламент изменит Конституцию, а потом президент выступит, это означает, что я должен замолчать», - заявил Саакашвили.