ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ եւ ՄԱԲՀ գործադիր տնօրեն
«Կանանց միջազգային օրվա կապակցությամբ, ցանկանում եմ օգտագործել առիթը եւ թարմացնել ՄԱԲՀ-ի՝ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի պարտավորությունը՝ ամրապնդելու եւ ընդլայնելու մեր ջանքերը, անելու ամեն ինչ, որպեսզի վերջ դրվի գենդերային բռնությանը: Գենդերային բռնությունը շարունակում է առողջության եւ մարդու իրավունքների առումով լուրջ մտահոգություն մնալ, եւ խոսք չի կարող լինել մարդկային զարգացման մասին, քանի դեռ կանայք եւ աղջիկները շարունակում են տառապել բռնությունից կամ ապրում են բռնության վախով:
Այս տարի Կանանց միջազգային օրը համընկնում է Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի շարունակական հանդիպմանը, որն ընթանում է ՄԱԿ-ում, Նյու Յորքում եւ որն այս տարի ուշադրության կիզակետում է պահում կանանց նկատմամբ բռնության վերացման առաջնահերթ թեման:
Ամբողջ աշխարհում միլիոնավոր կանայք եւ աղջիկներ ենթարկվում են բռնության բոլոր տեսակներին, այդ թվում` բռնաբարության, զուգընկերոջ կողմից բռնության, իգական սեռական օրգանների խեղման/հատման, մանուկ հասակում ամուսնության, ինչպես նաեւ սեռական բռնության՝ զինված հակամարտությունների եւ հումանիտար ճգնաժամերի ընթացքում:
Բռնության ենթարկված կանայք եւ աղջիկները կարող են տեւական հոգեկան ցավ ունենալ, մերժվել իրենց ընտանիքների եւ համայնքների կողմից, զուրկ մնալ առողջապահական ծառայություններից եւ չունենալ տնտեսական ինքնաբավության հնարավորություն: Բացի այդ, կան ուղղակի ֆիզիկական հետեւանքներ: Սեռական բռնությունը կարող է հանգեցնել անցանկալի հղիության, անապահով աբորտների, տրավմատիկ խուղակի եւ սեռական ճանապարհով փոխանցվող վարակների, այդ թվում` ՄԻԱՎ-ի, որոնք բոլորն կարող են ճակատագրական լինել: Որպես համաշխարհային հանրության մաս, մենք պարտավոր ենք ապահովել, որ մարդու իրավունքների այդ խախտումները վերջ գտնեն:
Հիմնվելով Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի աշխատանքի վրա եւ շարունակելով այն, մենք պետք է ի մի գանք՝ հասնելու համար միջազգայնորեն համաձայնեցված կոնսենսուսի, ինչը մեզ կմոտեցնի կանանց եւ աղջիկներին անվտանգ եւ բռնությունից կամ բռնության սպառնալիքից զերծ պահելու իղձին: Սա մեր հնարավորությունն է՝ դրական ազդեցություն ունենալու միլիոնների կյանքի վրա: Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ այդ հնարավորությունը բաց թողնելու ճոխությունը:

Гендерное насилие по-прежнему остается одной из серьезнейших проблем в сферах здравоохранения и прав человека, и пока женщины и девочки продолжают страдать от насилия или бояться его, обеспечить развитие человеческого потенциала невозможно. Об этом отмечается в заявлении заместителя генсека ООН исполнительного директора Фонда ООН в области народонаселения (ЮНФПА) Бабатунде Осотимехина по случаю Международного женского дня 8 марта.
«В этом году Международный женский день совпадает с проведением в Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке сессии Комиссии по положению женщин, посвященной в этот раз приоритетной теме борьбы с насилием в отношении женщин.
Миллионы женщин и девочек во всем мире подвергаются самым разным формам насилия, включая изнасилования, насилие со стороны сексуальных партнеров, калечащие операции на женских гениталиях/обрезание, детские браки и сексуальное насилие в условиях вооруженных конфликтов и в ходе гуманитарных кризисов.
Женщины и девочки, подвергающиеся насилию, могут получить незаживающую психологическую травму, оказаться отвергнутыми их семьями и общинами и лишиться возможности пользоваться услугами системы здравоохранения и добиться экономической самостоятельности. Кроме того, насилие непосредственно сказывается и на физическом здоровье. Сексуальное насилие может приводить к нежелательным беременностям, небезопасным абортам, травматическим свищам и болезням, передаваемым половым путем, включая ВИЧ, – все это может оказаться смертельным. Мы как часть мирового сообщества обязаны положить конец этим нарушениям прав человека.
Опираясь на результаты работы Комиссии по положению женщин, мы должны совместными усилиями выработать международный консенсус, который позволит нам приблизиться к цели обеспечения безопасности женщин и девочек и ограждения их от насилия или угрозы насилия. Это – наш шанс оказать позитивное воздействие на жизнь миллионов. Мы не можем позволить себе упустить такую возможность», -отмечается в заявлении.