Հորդանանի եւ Քուվեյթի սահմանին ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների կալանավորել են «Ալ Կաիդայի» ազդեցիկ առաջնորդներից մեկին` Ուսաբմա Բեն լադենի փեսա Սուլեյման աբու Գեյթին, ապա տեղափոխել ԱՄՆ: Այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»` վկայակոչելով թուրքական Hurriyet թերթը:
Հիշեցնենք, որ առաջին անգամ Բեն լադենի փեսան կալանավորվել է Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում:
Թուրքական Posta-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ-ի կողմից Պակիստանում Բեն Լադենին վնասազերծելուց հետո ամբողջ աշխարհով մեկ փնտրվող նրա փեսան Թուրքիայի ազգային հետախուզության ծառայության (MIT) եւ ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզության վարչության համատեղ աշխատանքի արդյունքում ձերբակալվել է Անկարայում։
Բեն Լադենի փեսան Սաուդիան Արաբիայի կեղծ անձնագրով ժամանել էր Անկարա։ Թուրքիայի ազգային հետախուզության ծառայության աշխատակիցները ԿՀՎ-ից տեղեկություն ստանալով Սուլեյման Մ.-ի այցի մասին, նրան ձերբակալել են Անկարայի հյուրանոցներից մեկում։
ԿՀՎ-ն պահանջել է Սուլեյմանին հանձնել իրեն՝ նրան Ալ- Կաիդայի գործի շրջանակներում հետաքննելու համար, սակայն թուրքական կողմը մերժել է՝ պատճառաբանելով, թե ըստ օրենքների, պարտավոր է նրան արտաքսել Իրան, սակայն Իրանը չի ընդունել նրան։
Թուրքական դատարնն ազատ է արձակել Գեյթին, քանի որ նա Թուրքիայում հանցագործություն չի կատարել: Ավելի քան մեկ ամիս թուրքական իշխանությունները որոշում էին, թե ուր կարող են ուղարկել «քաղաքացիություն չունեցող» Գեյթին: Որոշվել է նրան ուղարկել Քուվեյթ, որի քաղաքացին է եղել մինչեւ 2001 թվականի, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Քուվգեյթի ճանապարհին նրան կալանավորել է ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները, որոնք հսկում էին ահաբեկչի ամեն մի քայլը:

Один из видных лидеров «Аль-Каиды» и зять Усамы бен Ладена Сулейман абу Гейт арестован американскими спецслужбами на границе Иордании и Кувейта, а затем доставлен в США. Об этом сообщает «Интерфакс» со ссылкой на турецкую газету Hurriyet.
Напомним, Сулейман абу Гейт в первый раз был арестован в начале февраля в Анкаре в результате совместной операции американских и турецких спецслужб. Турецкие власти отказались его выдать американцам, опасаясь мести боевиков.
Турецкий суд освободил абу Гейта, поскольку в Турции он преступлений не совершал. Больше месяца турецкие власти решали, куда выслать абу Гейта, который является «лицом без гражданства». Иран, откуда он прибыл в Турцию, принять его отказался. Было решено передать абу Гейта Кувейту, гражданином которого он являлся до 2001 года, передает РИА Новости.
По дороге в Кувейт он был арестован американскими спецслужбами, которые отслеживали каждый шаг террориста. Таким образом, один из лидеров самой известной террористической организации все-таки попал в руки американских военных.
До этого, в 2003 году, его арестовывали иранские власти. А Кувейт еще в 2001 году лишил его гражданства. Сулейман Абу Гейт тогда считался третьим по счету в иерархии «Аль-Каиды», после Усамы бен Ладена и Аймана аз-Завахири.