Լոս Անջելեսի դատարանում այս շաբաթ քննվում է 51-ամյա հայի գործը, ում մեղադրում են  Գլենդելի 20-ամյա բնակչի սպանության մեջ։ Երիտասարդն սպանվել է 2005 թվականին՝  իր տան  կողոպուտի  ժամանակ։
Ինչպես փոխանցում է «Glendale News-Press»-ը, Լոս Անջելեսի շրջանի Գլխավոր դատարանի ատենակալները հաստատել են, որ Վրեժ Զադուրյանը, ով արդեն  բանտ է նստել  մեկ այլ հանցագործության համար, մեղավոր է 2005 թվականի նոյեմբերի 1-ին Քրիստոֆեր Շահնազարիին Գլենդելի իր տանն սպանելու եւ կողոպտելու մեջ։
Շահնազարիի տուն ներխուժած գողերը կապել են նրա մորն ու ծեծել։ Այդ ժամանակ տուն վերադարձած Քրիստոֆեր Շահնազարին փորձել է բացատրել չարագործներին, որ իր ընտանիքը գումար չունի։ Նախքան նրան այլ սենյակ կտեղափոխեին, նա համբուրել է մոր այտը, գրկել նրան ու ասել. «Ես սիրում եմ քեզ եւ թույլ չեմ տա, որ քեզ հետ բան պատահի»։
Սեւան Շահնազարին պատմել է, որ իր եղբորը դաժան ծեծել են։ Ապա Զադուրյանը ճակատագրական կրակոց է արձակել Քրիստոֆեր Շահնազարիի կրծքին։ Այդ ընթացքում մորը հաջողվել է փախչել։
Ոստիկանությունը սկզբում ձերբակալել է Էդմոնդ Հովասափյանին, երբ Քրիստոֆեր Շահնազարիի մայրն ասել է, որ նա նման է հանցագործներից մեկին։ Սակայն խուզարկուները հավաքել են ԴՆԹ-ի օրինակներն ու պարզել, որ Հովասափյանը չի կատարել այդ հանցագործությունը, եւ նրա վրայից հանվել է մեղադրանքը։ Հովասափյանը դատի է տվել  Գլենդելի երկու ոստիկանին եւ քաղաքին՝  պահանջելով իրեն վճարել 1,31 մլն դոլար իր քաղաքացիական իրավունքները խախտելու համար։
2008 թվանկանին խուզարկուները Հովասափյանին կալանավորելու ընթացքում հարցաքննել ու ձերբակալել են նահանգի բանտում գտնվող Զադուրյանին։ Նրան ձերբակալել են, երբ ԴՆԹ-ի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նա կապ ունի Քրիստոֆեր Շահնազարիի մահվան հետ։
Պատահարին մասնակից մյուս տղամադրիկ չեն բռնվել։ Քննիչները չեն հայտնաբերել այլ կասկածյալներ։ Սակայն ոստիկանությունը կշարունակի հետաքննությունն այն դեպքում, եթե հայտնաբերվեն Զադուրյանի հանցակիցները։ Զադուրյանի դատավճիռը կհրապարակվի մայիսի 1-ին։

В лос-анджелесском суде на этой неделе рассматривается дело 51-летнего армянина, виновного в убийстве 20-летнего жителя Глендейла. Молодой человек был застрелен в 2005 году во время ограбления его дома.
Как передает «Glendale News-Press», присяжные в Главном суде первой инстанции округа Лос-Анджелес установили, что Вреж Задурян, который уже отбывал срок в тюрьме за другое преступление, виновен в убийстве и ограблении Кристофера Шахназари, совершенном 1 ноября 2005 года в его доме в Глендейле.
Проникшие в дом Шахназари воры связали его мать и стали избивать. Вернувшийся в этот момент домой Кристофер Шахназари пытался объяснить злоумышленникам, что у его семьи нет денег. Прежде чем они потащили его в другую комнату, он поцеловал мать в щеку, обнял ее и сказал: «Я люблю тебя и не позволю, чтобы что-нибудь случилось с тобой».
Севан Шахназари рассказал, что его брат был жестоко избит. Затем Задурян сделал роковой выстрел в грудь Кристофера Шахназари. За это время матери удалось сбежать.
Полиция первоначально арестовала Эдмонда Овасапяна, после того как мать Кристофера Шахназари сказала, что он похож на одного из преступников. Однако детективы собрали образцы ДНК и определили, что Овасапян не совершал этого преступления, и с него было снято обвинение. Овасапян подал в суд на двух детективов полиции Глендейла и на город с требованием выплатить 1,31 млн. долларов за нарушение его гражданских прав.
В 2008 году сыщики допросили и арестовали Задуряна, который был в тюрьме штата, когда был арестован Овасапян. Его арестовали после того, как анализ ДНК показал, что он связан со смертью Кристофера Шахназари.
Другие мужчины, причастные к инциденту, не были пойманы. Следователи не выявили других подозреваемых. Однако полиция продолжит расследование в случае, если будут выявлены сообщники Задуряна. Приговор Задуряну будет оглашен 1 мая.