Թուրքիան եւս շուտով կունենա սեփական միջուկային զենքը։ Փետրվարի 15-ին Մոսկվայում կայացած արտապլանային հանդիպմանը Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն այսպիսի նախազգուշացմամբ դիմել է իր հույն գործընկերոջը՝ Գեորգիոս Պապանդրեուին, հաղորդում է թուրքական «Zaman» պարբերականը։
Նրա խոսքով, եթե Իրանը ստեղծում է ատոմային ռումբ, ապա դա սպառազինությունների մրցավազք է ստեղծում ողջ տարածաշրջանում, եւ Թուրքիան եւս կարող է դառնալ միջուկային տերություն։
«Ոչ միայն Թուրքիան, այլեւ Սաուդյան Արաբիան կցանկանա ունենալ միջուկային զենք։ Կարծում եմ, Հունաստանի համար միեւնույնը չէ, թե տարածաշրջանում ինչ գործընթացներ են տեղի ունենում»,- ընդգծել է Նաթանյահուն։
IzRus հաղորդմամբ, Պապանդրեուն Նաթանյահուի նախազգուշացմանը լրջությամբ է վերաբերվում, հատկապես նկատի ունենալով երկու երկրների ռազմական համագործակցությունը, որոնք վերջին շրջանում Անկարայի եւ Երուսաղեմի միջեւ հարաբերությունների վատացումից հետո՝ նկատելիորեն ակտիվացել են։
Հիշեցնենք, որ ՆԱՏՕ նախկին գլխավոր քարտուղար Ջորջ Ռոբերտսոնը եվրոպական բարեփոխումների կենտրոնի փորձագետների պատրաստած զեկույցում նշել էր, որ Թուրքիայի Ինջիրլիկ ռազմակայանում է գտնվում ԱՄՆ-ի միջուկային զենքը։

Turkey soon will have its nuclear weapon, said Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu to his Greek counterpart George Papandreou at the unplanned meeting in Moscow on Feb. 15, Turkish Zaman reports.
According to him, if Iran designs A-bomb, it will provoke arms race in the region enabling Turkey to become a nuclear power.
“Not only Turkey but Saudi Arabia too will be willing to have their nuke weapons. I believe Greece is unindifferent to regional processes,” Netanyahu stated.
Papandreou took this warning in right earnest, particularly in terms of bilateral strategic partnership, that reinforced within last years significantly after the deterioration of Jerusalem-Ankara relations, IzRus informs.
Earlier, former NATO Secretary General George Robertson in a report made by Centre for European Reform (CER) experts outlined that U.S. nuke weapon is on the territory of Turkey, Indjirlik military base.