Մյունխենի համալսարանի փորձագետները հետազոտություն են իրականացրել իսլամական երկրներից դեպի Գերմանիա ներգաղթի վերաբերյալ, եւ եզրակացրել, որ «ներգաղթյալները դանդաղ գործողության ռումբ են:
«Նրանք չեն ցանկանում ինտեգրվել գերմանական հասարակությանը… Թուրքերի մեծ մասը չափազանց շեղված է իր ազգային ինքնության վրա»,- «Սեդմիցա.ru»-ն մեջբերում է գերմանացի սոցիոլոգի խոսքերը, ով չի ցանկացել հայտնել իր անունը:
Գերմանիայում իսլամի հետեւորդների թիվը կազմում է ավելի քան 4 մլն: Երկրում բնակվում է առնվազն 3 մլն ներգաղթյալ Թուրքիայից, որոնցից 2,5 միլիոնն արդեն ունի գերմանական քաղաքացիություն: Շատ քիչ թուրքեր (միայն 20 տոկոսը) ունեն մշտական աշխատանք: Մնացած 80 տոկոսը պարզապես ապրում է պետական սոցիալական նօաստներով: «Դա չի նշանակում, որ նրանք չեն կարողանում աշխատանք գտնել, ուղղակի թեթեւ կյանք են նախընտրում»,- ասել է զրուցակիցը:
Գերմանիայի օրենսդրությամբ, յուրաքանչյուր չափահաս գործազուրկ ունի 482 եվրո նպաստի իրավունք: Եթե նա ունի մինչեւ 18 տարեկան երեխաներ, յուրաքանչյուրի համար կստանա եւս 200-ական եվրո: Դրանով փակվում են բնակվարձը, կոմունալ ծախսերը, բժշկական ապահովագրությունը եւ հանրային տրանսպորտով երթեւեկությունը: Զարմանալի չէ, որ շատ մահմեդականների համար Գերմանիայում երեխա ունենալը ձեռնտու բիզնես է դարձել:
46-ամյա Քամալն ու նրա 42-ամյա կինը` Շադին 10 անչափահաս երեխա ունեն եւ ապրում են պետությունից ստացվող նպաստներով: Ընտանիքի եկամուտը կազմում է 3000 եվրո` գումարած անվճար բնակարանը, բժշկական ապահովագրությունը եւ տրանսպորտից անվճար օգտվելը: Իսկ Քամալի հարեւան գերմանացի Դիտերն աշխատում է 8 ժամ փոստային ընկերությունում եւ ամսական վաստակում 800 եվրո: Բոլոր ծախսերը վճարևելուց հետո նրան մնում է 400 եվրո:
Գերմանական դպրոցներից մեկի ուսուցչուհին պատմել է, որ հարցին, թե «ի՞նչ կցանկանայիք դառնալ, երբ մեծանայիք», թուրք աշակերտների եծ մասը պատասխանել է` սոցիալական նպաստառու (Hartz IV Empfänger), իսկ մի աղջիկ բացատրել. «Ես ուզում եմ առավոտները երկար քնել եւ միշտ բավարար գումար ունենալ, ինչպես իմ ծնողները»:

Эксперты из Мюнхенского университета провели исследование миграции из исламских стран в Германию и пришли к выводу, что «мигранты - это бомба замедленного действия». «Они не хотят интегрироваться в немецкое сообщество…Большинство турок слишком зациклены на своей национальной идентичности», - приводит «Седмица.ru» рассказ немецкого социолога, попросившего не называть его имени.
Число последователей ислама составляет в ФРГ более 4 млн. В стране проживает как минимум, 3 млн выходцев из Турции, из них 2,5 млн уже имеют германское гражданство. Очень немногие турки в Германии (около 20%) имеют постоянную работу. Остальные 80% живут на государственные социальные пособия. «Это не значит, что они не могут найти работу, просто мигранты предпочитают вести легкую жизнь и жить на социальные пособия», - сообщил ученый.
Согласно законодательству Германии, каждый взрослый безработный гражданин имеет право на пособие в размере 482 евро. Если у него имеются дети до 18 лет, то за каждого ребенка он получает ежемесячно еще по 200 евро. Ему возмещаются расходы по обязательным платежам - аренда жилья, коммунальные расходы, медицинская страховка и пользование общественным транспортом. Неудивительно, что для многих мусульман в Германии рождение детей стало прибыльным бизнесом.
46-летний турок Камаль и его 42-летняя жена Шадия имеют 10 несовершеннолетних детей, и живут они на пособия от государства. Совокупный доход семьи составляет 3000 евро, плюс бесплатное жилье, медицинское обслуживание и пользование транспортом. В то же время живущий по соседству с Камалем немец Дитер работает каждый день по 8 часов в почтовой компании и зарабатывает при этом в месяц не более 800 евро. После вычета всех текущих расходов и оплаты квартиры у него остается около 400 евро.
Любая турчанка, имеющая гражданство Германии, может выехать на время в Турцию и вернуться оттуда уже с ребенком, взятым на время у родственников. Свидетельство о рождении в Турции можно купить за 10 долларов.
Учительница одной из немецких школ рассказала, как в ответ на вопрос «Кем вы хотите стать в будущем?» большинство турецких учеников ответили – «социальным иждивенцем» (Hartz IV Empfänger). Одна из девочек объяснила это так: «Я хочу по утрам долго спать и всегда иметь достаточно денег - как мои родители».