Ադրբեջանի խորհրդարանի ապրիլի 19-ի նիստում բարձրացվել է մարմնավաճառության օրինականացման հնարավորության մասին հարցը: Նման նախաձեռնությամբ հանդես է եկել իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Սիյավուշ Նովրուզովը: Նա նշել է, որ այդ ոլորտում օրենքների խստացումը կհանգեցնի կոռուպցիայի: «Օրենքները մեզ մոտ գնալով խստանում են, իսկ խնդիրներն էլ ավելի են խորանում: Նրանք, ովքեր զբաղվում են մարմնավաճառությամբ, միեւնույն է, զբաղվելու են դրանով»,-արձանագրել է պատգամավորը, հաղորդում է APA-ն:
Նովրուզովն առաջարկել է օգտվել եվրոպական երկրների փորձից, որոնք, ըստ նրա, «արդեն գտել են այդ խնդրի լուծումը»:
Ադրբեջանում մարմնավաճառության դրդելու համար 500-1000 մանաթի (640-1300 դոլար) տուգանք կամ հարկադիր հասարակական աշխատանք է նախատեսված: Կանայք, ովքեր ձերբակալվում են մարմնավաճառությամբ զբաղվելու համար, կամ ընդհանրապես պատասխանատվության չեն ենթարկվում, կամ սահմանափակվում են տուգանք վճարելով:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հանրապետությունում նոր օրենք է պատրաստվում՝ ուղղված մարմնավաճառության դեմ պայքարին: Սպասվում է, որ փաստաթուղթը խորհրդարանի քննարկմանը կներկայացվի այս տարի:

В парламенте Азербайджана на заседании 19 апреля был поднят вопрос о возможной легализации проституции. С такой инициативой выступил заместитель исполнительного секретаря правящей партии «Ени Азербайджан» Сиявуш Новрузов. Он отметил, что ужесточение законов в данной сфере приведет к коррупции.
«Законы у нас все ужесточаются, а проблемы все более осложняются. Те, кто занимаются проституцией, все равно будут этим заниматься», - констатировал депутат, передает АПА. Депутат предложил также воспользоваться опытом европейских стран, которые, по его словам, «уже нашли путь решения данного вопроса».
В Азербайджане за привлечение к проституции предусмотрен штраф от 500 до 1000 манатов (от 640 до 1,3 тысячи долларов) или общественные работы. Женщины, задержанные за занятие проституцией, либо вообще не привлекаются к ответственности, либо ограничиваются выплатой штрафа.
Ранее сообщалось, что в республике готовится новый закон, направленный на борьбу с проституцией. Как ожидается, документ будет вынесен на обсуждение парламента в нынешнем году.