«Նոր Հայաստան» կուսակցությունն այսօր՝ ապրիլի 20-ին, իր արտահերթ համագումարում որոշում է կայացրել միանալ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը: Համագումարը թեւել է ընդամենը 20-30 րոպե, որին ներկա են եղել նաեւ ՕԵԿ փոխնախագահներ Հեղինե Բիշարյանն ու Մհեր Շահգելդյանը:
Կուսակցության նախագահ Բաբկեն Հարությունյանն իր խոսում երկար գովեստի խոսքեր ասաց ՕԵԿ-ի հասցեին, անդրադառնալով նաեւ ԱԺ նախագահի պաշտոնից Արթուր Բաղդասարյանի հրաժարականի որոշմանն ու 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ միանալուն: Նրա խոսքով՝ ՕԵԿ առաջնորդի՝ իշխանության հետ կոալիցիա կազմելու քայլն ըստ արժանվույն չգնահատվեց հասարակության կողմից, քանի որ «ընդդիմադիր ուժերին պատկանող լրատվական կայքերը կարողացան սեւ տեխնոլոգիաներ կիրառելով, ժողովրդին ապակողմնորոշելով վարկաբեկել, կամ փորձել վարկաբեկել ՕԵԿ առաջնորդին»:
Բաբկեն Հարությունյանի ելույթից եւ ՕԵԿ-ին միավորվելուց հետո, ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանն ասաց, որ ողջունում են այդ որոշումը:

Партия «Новая Армения» на внеочередном съезде приняла решение присоединиться к партии «Оринац еркир». Съезд продлился всего 20-30 минут, на нем присутствовали вице-председатели «Оринац еркир» Егине Бишарян и Мгер Шахгельдян.
Председатель партии Бабкен Арутюнян высказал пространные похвалы в адрес «Оринац еркир», упомянув о добровольной отставке лидера партии Артура Багдасаряна с поста спикера парламента, а позже, в 2008 г., о его присоединении к Сержу Саргсяну. По словам Б. Арутюняна, вступление в коалицию с властями не было оценено обществом по достоинству, потому что «в результате черного пиара оппозиционных новостных сайтов народ был дезориентирован, а «Оринац еркир» - оклеветана».