«Նոր Հայաստան» կուսակցությունն այսօր՝ ապրիլի 20-ին, իր արտահերթ համագումարում որոշում է կայացրել միանալ «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը: Համագումարը թեւել է ընդամենը 20-30 րոպե, որին ներկա են եղել նաեւ ՕԵԿ փոխնախագահներ Հեղինե Բիշարյանն ու Մհեր Շահգելդյանը:
Կուսակցության նախագահ Բաբկեն Հարությունյանն իր խոսում երկար գովեստի խոսքեր ասաց ՕԵԿ-ի հասցեին, անդրադառնալով նաեւ ԱԺ նախագահի պաշտոնից Արթուր Բաղդասարյանի հրաժարականի որոշմանն ու 2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ միանալուն: Նրա խոսքով՝ ՕԵԿ առաջնորդի՝ իշխանության հետ կոալիցիա կազմելու քայլն ըստ արժանվույն չգնահատվեց հասարակության կողմից, քանի որ «ընդդիմադիր ուժերին պատկանող լրատվական կայքերը կարողացան սեւ տեխնոլոգիաներ կիրառելով, ժողովրդին ապակողմնորոշելով վարկաբեկել, կամ փորձել վարկաբեկել ՕԵԿ առաջնորդին»:
Բաբկեն Հարությունյանի ելույթից եւ ՕԵԿ-ին միավորվելուց հետո, ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանն ասաց, որ ողջունում են այդ որոշումը:

YEREVAN. – During its special congress on Saturday, the New Armenia Party (NAP) adopted a decision on joining the interim coalition government’s junior partner, Orinats Yerkir (Rule of Law) Party (RLP).
RLP vice chairs Heghine Bisharyan and Mher Shahgeldyan likewise attended the congress, which only took 20-30 minutes.
In his address, NAP Chairman Babken Harutyunyan praised RLP. In his words, RLP leader, National Security Council Secretary Arthur Baghdasaryan’s forming a coalition with the authorities was not worthily evaluated by the body politic because, “the people were disoriented and RLP was discredited as a result of the Black PR by the news websites belonging to opposition forces.”