Այսօր երեկոյան միացնելով հեռուստացույցը, դուք մառազմի տարածման ականատես կլինեք. տեղական սոցիոլոգները այնպես են վարկաբեկվել կեղծ հարցումներ հրապարակելուց, որ իշխանությունները դիմում են արտասահմանյան «GALLUP International association» կազմակերպությանը: Այս մասին մայրաքաղաքի Էրեբունի վարչական շրջանում ընտրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության վարչության քարտուղար Ստեփան Սաֆայանը:
«GALLUP-ը հայտնի ամերիկյան կազմակերպություն է, եւ պետք է նշել, որ անգամ նրա ներկայացրած հարցումների արժանահավատությունը չի գերազանցում մի քանի տոկոսը: Սակայն Մերձբալթիկայում բնակվող ինչ -որ արկածախնդիր տիկին պարզապես համանուն կազմակերպություն է գրանցել եւ գործարքի մեջ մտել Հայաստանի կառավարող շրջանակների հետ: Նրան վճարում են, իսկ նրա աշխատակիցները գալիս են Հայաստան եւ հարցումներ անցկացնում»,-նշեց Սաֆարյանը:
Ըստ նրա` պսեւդոհարցումների արդյունքների համաձայն` ՀՀԿ-ի օգտին կքվեարկի երեւանցիների 41% -ը. «Եթե դա համապատասխանում է իրականությանը, ապա հանրապետականները պետք է դադարեցնեն նախընտրական արշավը, ցրվեն տներով, եւ մայիսի 6-ի առավոտյան իմանան արդյունքների մասին: Սա ոչ այլ ինչ է, քան ընտրազանգվածի վրա հոգեբանական ներգործության մեթոդ»:
Նշենք, որ «GALLUP International association»-ի անցկացրած հարցումների համաձայն` եթե առաջիկա կիրակի օրը լինեն Երեւանի ավագանու ընտրությունները, ապա երեւանցիների 41,5 տոկոսը ձայնը կտա Հանրապետական կուսակցության, իսկ 14,5 տոկոսը՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը։ «Բարեւ, Երեւան» դաշինքին իր ձայնը կտա ընտրողների 7,9 տոկոսը, «Օրինաց երկիր» կուսակցությանը՝ 3,7 տոկոսը, ՀՅԴ-ին՝ 3,1 տոկոսը, ՀԱԿ-ինը՝ 2,9 տոկոսը, «Առաքելությանը»՝ 0,3 տոկոսը։ Հարցին դժվարացել է պատասխանել 26, 1 տոկոսը։
Հարցմանը մասնակցածներից 57, 6 տոկոսը քաղաքապետի պաշտոնում տեսնում է գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին, Վարդան Օսկանյանին՝ 5,9 տոկոսը, Արմեն Երիցյանին՝ 3, 8 տոկոս, Արմեն Մարտիրոսյանին՝ 3,7 տոկոս, Վահագն Խաչատրյանին՝ 2,3 տոկոս, Արմեն Ռուստամյանին՝ 1,8 տոկոսը, Գուրգեն Արսենյանին՝ 1, 7 տոկոս, Մեսրոպ Առաքելյանին ՝ 0, 1 տոկոս, դժվարացեկ է պատասխանել 17, 9 տոկոսը։

Сегодня вечером, включив телевизор, чтобы послушать новости, вы станете очевидцами распространения маразма: местные социологи так опозорились, распространяя ложные итоги опросов, что власти прибегли к услугам иностранной организации GALLUP International association. Об этом на встрече с избирателями административного района Эребуни 27 апреля заявил секретарь Правления партии «Наследие» Степан Сафарян.
«GALLUP- это достаточно известная американская организация, и должен сказать, что достоверность итогов проводимых ими опросов не превышает несколько процентов. Однако, одна женщина-авантюристка, проживающая в Прибалтике, просто зарегистрировала организацию с идентичным названием и вступила в сделку с правящими кругами Армении. Они ей платят, а сотрудники ее организации приезжают в Армению и проводят опросы»,- отметил Сафарян.
Он также отметил, что согласно итогам этих псевдоопросов, за Республиканскую партию Армении проголосует 41% ереванцев: «Если это соответствует действительности, то республиканцы должны прекратить предвыборную кампанию, разойтись по домам, а утром 6 мая просто узнать об итогах выборов. Следовательно, это не что иное как метод психологического воздействия на электорат».
Отметим, что по итогам опроса, проведенного GALLUP International association, если бы выборы Совета старейшин Еревана проходили в ближайшее воскресенье, 41,50% ереванцев отдали бы голоса за Республиканскую партию Армении, 14,5% - за «Процветающую Армению». За блок «Здравствуй, Ереван!» проголосовало бы 7,9% избирателей, за «Оринац еркир» - 3,7%, за АРФ Дашнакцутюн - 3,1%, за Армянский национальный конгресс - 2,9%, «Аракелутюн» - 0,3%. Затруднились ответить 26,1%.
57,6% респондентов видят на посту мэра действующего градоначальника Тарона Маркаряна, Вардана Осканяна – 5,9%, Армена Ерицяна – 3,8%, Армена Мартиросяна – 3,7.%, Ваагна Хачатряна – 2,3%, Армена Рустамяна – 1,8%, Гургена Арсеняна – 1,7%, Месропа Аракеляна – 0,1%, Затруднились ответить 17,9%. Среди опрошенных ереванцев 21,3% считает реальной оппозицией блок «Здравствуй, Ереван», 16,8% - Армянский национальный конгресс.
Согласно пятибалльной шкале, агиткампания РПА была оценена в 3,9%; агиткампания «ПА» - в 3,7%; блока «Здравствуй, Ереван» - в 3,2%; АРФД – в 2,9%; АНК и «Аракелутюн» - в 2,6%; «Оринац еркир» - в 2,5%.