Եթե ստեղծված իրավիճակում որեւէ մեկը պետք է զիջի՝ ընդդիմադիր կամ իշխանությունը ներկայացնող մարդ, ապա դա ես կլինեմ: Այս մասին, այօսր՝ մայիսի 9-ին, Ազատության հրապարակում հայտարարել է նախագահի նախկին թեկնածու, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու հավելել. «Եթե որեւէ մեկին քավության նոխազ է պետք, ապա դա ես կլինեմ»:
Դիմելով ներկաներին, Հովհաննիսյանը նշել է, որ նախկինում ինքը կոչ է արել պայքարել մինչեւ վերջ եւ հիմա առաջարկում է շարունակել պայքարը, քանի որ մեկ օրում հնարավոր չէ հասնել հաջողության: «Եթե ինչ-որ մեկը չի հասկացել իմ առաջարկը, դրանում ես եմ մեղավոր: Ես եկա այստեղ, ոչ թե հայտարարելու, որ նահանջում եմ, այլ, որ պայքարը շարունակվում է այն մարդկանց համար, ովքեր այս ընթացքում իմ եւ համաժողովրդական շարժման կողքին էին»,-հայտարարել է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Ժառանգության» առաջնորդը, ում կողմնակիցները բազմիցս հայտարարել են, որ նա Հայաստանի 4-րդ նախագահն է, հայտարարել է, որ իրեն չի հետաքրքրում նախագահի պաշտոնը: «Ինձ պետք չէ նախագահի աթոռը: Հավատացնում եմ ձեզ, որ 5 տարի հետո մենք կունենանք նոր որակի պետություն: Ես չեմ հայտարարում, որ այդ պետության մեջ չեն լինի Սերժ Սարգսյանը եւ մյուսները, թող բոլորն էլ լինեն, սակայն մեր խնդիրը, մեր պայքարի նպատակն այն է, որպեսզի այնպիսի սերունդ դաստիարակենք, որ ապրիլի 9-ի դեպքերի կրկնության դեպքում չլքեն Ազատության հրապարակը: Մեզ պետք է նոր սերունդ, որը հայրենիքը չի դիտարկի կուսակցական պատկանելիության տեսանկյունից»,-ասել է «Ժառանգության» առաջնորդը:
Միաժամանակ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ժողովրդին խնդրել է ցույց տալ իրեն պայքարի ճանապարհը, քանի որ «այսպես այլեւս չի կարող շարունակվել»: Նա հայտարարել է, որ մայիսի 19-ին, ժամը 13-ին «Անի» հյուրանոցում տեղի կունենա հանդիպում հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք պայքարի կողմնակից են:

Если кто-то должен уступить - оппозиционер или человек из власти - в создавшейся ситуации, то это буду я. Если кому-то нужен козел отпущения, то это буду я. Об этом заявил экс-кандидат в президенты Армении, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян на встречи со сторонниками 9 мая на Площади Свободы. (фоторепортаж)
Обратившись к собравшимся, Ованнисян отметил, что он ранее призывал бороться до конца, и сейчас предлагает продолжить борьбу, так как добиться успеха невозможно за один день. «Если кто-либо не понял моего предложения, то в этом виноват я. Я пришел сюда, чтобы заявить вам не о том, что отступаю, а о том, что борьба продолжается для тех, кто был все это время рядом со мной и всенародным движением», - заявил Раффи Ованнисян.
Ованнисян, сторонники которого неоднократно заявляли, что он четвертый президент Армении, заявил собравшимся, что его не интересует должность президента: «Мне не нужно кресло президента. Заверяю вас, что через 5 лет у нас будет качественно новое государство. Я не заявляю, что в этом государстве не будет Сержа Саргсяна и других, пусть все они будут. Однако наша задача, цель нашей борьбы в том, чтобы воспитать такое поколение, которое при событиях 9 апреля не покинет Площадь Свободы при свистке полицейских. Нам нужно новое поколение, которое не будет рассматривать родину с партийной точки зрения».
Одновременно Раффи Ованнисян попросил народ указать ему путь борьбы, так как «так больше продолжаться не может». В доказательство того, что борьба продолжается, Ованнисян сообщил, что 19 мая в 13:00 в гостинице «Ани» состоится встреча с теми представителями общества, которые считают себя сторонниками борьбы.