Հայաստանի ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն, այսօր՝ մայիսի 10-ին, ընդունել է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սոարեշին:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ կարեւորելով Սոարեշի այցը տարածաշրջան` ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն լավ հնարավորություն է տեղում ծանոթանալու Հարավային Կովկասի երկրներում տիրող քաղաքական իրավիճակներին, ինչպես նաեւ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու համար: Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ, ինչպես նաեւ կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին: Նա բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ ԽՎ դերը միջխորհրդարանական երկխոսության զարգացման գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ եւ հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով: Նրա համոզմամբ` ռազմական ճանապարհով հակամարտության կարգավորման ցանկացած փորձ կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ ոչ միայն հակամարտության կողմերի, այլեւ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ իրենց ցանկությունն է, որ տարածաշրջանում լինի կայունություն, խաղաղություն եւ բոլոր հակամարտությունները լուծվեն խաղաղ բանակցությունների արդյունքում: Նա կարեւորել է ԵԱՀԿ ԽՎ-ի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի միջեւ առկա արդյունավետ փոխգործակցության զարգացումը եւ խորացումը:

Председатель Национального Собрания Армении Овик Абрамян 10 мая принял специального представителя Парламентской ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Жоао Суареша.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе парламента Армении, спикер Национального Собрания, отметив важность визита Суареша в регион, заявил, что он даст возможность ознакомиться с политической ситуацией в странах Южного Кавказа и обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес.
Коснувшись региональных проблем, Овик Абрамян отметил, что Армения придает важность посредничеству сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе карабахского урегулирования как действенному и единственному формату переговорного процесса, а также стремится к решению проблемы исключительно мирным путем. По его убеждению, любая попытка решить вопрос военным путем может иметь непредсказуемые последствия не только для сторон конфликта, но и для всего региона.
Специальный представитель Парламентской ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу заявил, что они желают, чтобы в регионе была стабильность, мир и все конфликты решались в результате мирных переговоров. Он отметил важность развития и углубления эффективного сотрудничества между ПА ОБСЕ и парламентом Армении.