ԳԴՀ-ի կանցլեր Անգելա Մերկելը, վերադառնալով Աֆղանստանից, ստիպված է եղել իր հասցեին քննադատություն լսել: Իշխող Քրիստոնեա-սոցիալական կուսակցության հենակետ համարվող Բավարիայում սկանդալ է բռնկվել: Տեղի խորհրդարանի խոսնակը կուսակցության անդամներին մեղադրել է հովանավորչության մեջ:
Պազվել է, որ պատգամավորները երկար տարիներ իրենց օգնականներ են վարձել բարեկամներին: Բնականաբար, աշխատավարձերը քիչ չեն եղել: Խորհրդարանականները դա չեն էլ թաքցրել, կարծելով, որ իրենց ոչ ոք ոչնչի համար չի կարող պատժել, հայտնում է ՆՏՎ-ն:
BFM.RU-ն հայտնում է, որ օրերս Բավարիայի խորհրդարանի խոսնակ Բարբարա Շտամը տվել է 80 պատգամավորի անուն, որոնք աշխատանքի են վերցրել իրենց հարազատներին, ընկերներին եւ ծանոթներին:
Վերջերս հրաժարական էր տվել Բավարիայի Քրիստոնեա-սոցիալական միության խմբակցության ղեկավար Գեորգ Շմիդը: Դատախազությունը պարզում է, թե ինչպես է քաղաքական գործիչը 23 տարի առաջ իր աշխատակազմում որպես օգնական ընդունել իր կնոջը: Այդ բոլոր տարիներին  կինն ստացել է բարձր աշխատավարձ`5,5 հազար եվրո:
Գերմանիայի ՆԳՆ-ն հերքում է կողմնակալության մեղադրանքները: Ըստ օրենքի`  մոտ ազգականներին չի արգելվում աշխատել պատգամավորի կամ այլ պաշտոնյայի  բյուրոյում:

По возвращении на родину из Афганистана канцлеру ФРГ Ангеле Меркель пришлось выслушивать критику в свой адрес. В Баварии, считающейся оплотом правящего Христианско-социального союза, разразился серьезный скандал. Спикер местного парламента обвинила его членов в кумовстве.
Оказалось, что много лет депутаты - сплошь однопартийцы Меркель - нанимали к себе в помощники родственников. Зарплаты, естественно, назначали необидные. Особенности трудоустройства парламентарии и не думали скрывать, полагая, что наказывать их не за что и некому, сообщает НТВ.
Как сообщает BFM.RU, на днях спикер парламента федеральной земли Бавария Барбара Штамм назвала имена 80 депутатов, которые нанимали на работу в госорганы своих родственников, друзей и знакомых.
Недавно в отставку подал глава баварской фракции Христианско-социального союза Георг Шмид. Прокуратура выясняет, каким образом политик 23 года назад принял в свой штат в качестве ассистента свою жену. Все эти годы женщина получала необоснованно высокую зарплату - 5,5 тысячи евро.
МВД Германии тем временем обвинения в пристрастности при отборе кандидатов отрицает. По закону ближайшим родственникам не запрещается работать в бюро депутата или какого-либо чиновника.