«Նորվեգական հրաձիգ» Անդերս Բրեյվիկին մերժել են գրանցել արմատական կուսակցությունը: Իշխանությունների պաշտոնական հիմնավորումն է «անհրաժեշտ փաստաթղթերի ու անբավարարությունն ու համախոհների բացակայությունը»:
Ահաբեկիչը դիմել էր իշխանություններին` խնդրելով գրանցել «Նորվեգիա ֆաշիստական կուսակցություն եւ Հյուսիսային լիգա» կազմակերպությունը: Նրա մտահղացմամբ, չունենալով բաց կողմնակիցներ, նա կարող էր քաղաքական պայքար մղել միայնակ, այսինքն` լինել մարդ-կուսակցություն: Միեւնույն ժամանակ նորվեգական օրենսդրությունը նշում է, որ կուսակցության ստեղծման համար հարկավոր է առնվազն երկու մարդ:
Փաստաբան Տուրդ Յորդետի խոսքով, Բրեյվիկը մտադիր է նոր հայտ ներկայացնել` պահպանելով բոլոր իրավական չափորոշիչները, հայտնում է Russia Today-ը:
Հիշեցնենք, որ Օսլոյում եւ Ուտոյա կղզում 2011թ, Բրեյվիկը 77 մարդ էր սպանել: Իր մեղքը նա ընդունել է, իսկ ահաբեկչությունը պատճառաբանել բազմամշակութայնության դեմ պայքարով: 2012թ. օգոստոսին նա մեղսունակ էր ճանաչվել եւ դատապարտվել 21 տարվա ազատազրկման` առավելագույն պատիժը Նորվեգիայում:

«Норвежскому стрелку» Андерсу Брейвику отказали в регистрации радикальной партии. Официальное обоснование властей - «недостаток необходимой документации и отсутствие единомышленников».
Террорист обратился к властям с просьбой о регистрации «Фашистской партии Норвегии и Северная лига». По задумке Брейвика, не имея открытых сторонников, он мог бы вести политическую работу в одиночку, т.е. быть человеком-партией. Между тем, норвежское законодательство гласит: «Для создания партии требуется не менее двух человек».
По словам адвоката стрелка Турда Йордета, Брейвик намерен подать новую заявку, в которой будут соблюдены все юридические нормы, сообщает RT.
Напомним, жертвами Брейвика в Осло и на острове Утойя в 2011 году стали 77 человек. Свою вину террорист признал, однако убийства объяснил борьбой с мультикультурализмом в современной Европе. В августе 2012 года он был признан вменяемым и приговорен к 21 году тюремного заключения - максимальной мере наказания в Норвегии.