Ոստիկանության Ավանի բաժանմունքի ծառայողների կողմից բնակչության շրջանում անցկացված բացատրական աշխատանքների շնորհիվ՝ հունիսի 14-ին, ժամը 17.30-ին, մի կին ներկայացել է Ավանի բաժանմունք եւ կամավոր հանձնել ինքնաձիգի 153 փամփուշտ, «Ռ-5» գրառմամբ նռնակ` պայթուցիչով, ինքնաձիգի պահունակ, գլանաձեւ 2 լուսարձակ, մեկնարկային ատրճանակ:
Հայաստանի ոստիկանության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ մայրը հայտնել, որ 1991 թ.-ին Գորիսի շրջանում մարտական գործողությունների ժամանակ զոհված որդուն պատկանող զենք-զինամթերքը հայտնաբերել է իրենց ավտոտնակում, իրերը վերադասավորելու ժամանակ:

В результате разъяснительных работ, проведенных сотрудниками Аванского отделения Полиции Армении, около 17:30 часов 14 июня в полицейское отделение явилась женщина и сдала 153 патрона, гранату «Р-5» с детонатором, обойму к автомату, 2 осветительных ракеты, стартовый пистолет. Женщина заявила, что боеприпасы принадлежат ее погибшему в 1991 году сыну, и она их обнаружила недавно в гараже во время уборки.
В тот же день в результате разъяснительных работ, проведенных сотрудниками Маштоцкого отделения, гражданин оставил возле дома 45 по улице Маргаряна оружие – автомат «АК – 74», две обоймы, 60 патронов калибра 5,45 мм.
В тот же день при аналогичных обстоятельствах гражданин передал полицейским автомат неизвестного производства.