Հայաստանից արտագաղթի խնդիրը սոցիալական չէ, այլ` քաղաքական, մարդիկ արտագաղթում են երկրում արդարության բացակայության պատճառով: Այս մասին հունիսի 17-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ընդդիմադիր «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
«Հասկանալի չէ, թե ինչու են ոմանք արտագաղթի համար մեղադրում ընդդիմությանը, մասնավորապես` «Ժառանգությանը»: Փոխանակ կուսակցության կողքին կանգնելու եւ օգնելու լուծել այդ խնդիրը, որոշակի մարդիկ, հակառակը, քննադատում են մեր գործողությունները եւ այդ կերպ խանգարում»,-ասել է Արմեն Մարտիրոսյանը: Նրա համոզմամբ` Հայաստանի իշխանություններն ունեն միայն մեկ խնդիր` սեփական հարստության ավելացում, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է իշխանության վերարտադրություն, ինչը եւ արվում է: «Իշխանությունները որեւէ հայեցակարգ չունեն այն ուղղությամբ, արդյոք Հայաստանը լինելու է արդյունաբերական, թե զբոսաշրջային երկիր, քանի որ քայլեր չեն ձեռնարկվում այդ երկու կողմերից եւ ոչ մեկի ուղղությամբ: Նրանք զարգացնում են միայն լեռնարդյունաբերությունը»,-ընդգծել է քաղաքական գործիչը:
Արմեն Մարտիրոսյանը նաեւ ընդգծել է, որ անգամ գյուղապետի մակարդակում մարդիկ չեն կարողանում իշխանափոխություն կատարել: «Խնդրի լուծումը հնարավոր է հասարակական սեկտորի միավորման միջոցով: Դրա միջոցով հնարավոր կլինի իշխանափոխություն կատարել, զարգացման հասնել»,-եզրափակել է «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահը:

Проблема эмиграции из Армении не социальная, а политическая, люди эмигрируют из-за отсутствия в стране справедливости. Об этом на пресс-конференции 17 июня заявил вице-председатель оппозиционной партии «Наследие» Армен Мартиросян.
«Непонятно, почему некоторые обвиняют в эмиграции оппозицию и, в частности, партию «Наследие». Вместо того чтобы встать рядом с партией и помочь решить эту проблему, определенные люди, наоборот, критикуют наши действия и тем самым мешают», - посетовал Армен Мартиросян. По его убеждению, власти Армении имеют только одну задачу: увеличение собственного богатства, а для этого необходимо также воспроизводство власти, что и делается. «Власти не имеют какой-либо концепции по поводу того, будет ли Армения туристической или промышленной страной, поскольку не делается ничего ни для одного, ни для второго. Они всего лишь развивают горную промышленность», - отметил политический деятель.
Армен Мартиросян также подчеркнул, что даже на уровне сельского старосты люди не могут поменять власть. «Решение проблемы заключается в объединении гражданского сектора, вследствие чего можно будет достичь смены власти, политической и экономической системы, добиться развития», - заключил вице-председатель партии «Наследие».