«Գարեգին Նժդեհ» հայրենակցական նախաձեռնությունը (ք․ Գորիս) նամակով դիմել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ մտահոգություն հայտնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնում սյունեցիների կողմից անունդունելի անձի նշանակումը կանխելու հարցով:
Նախաձեռնության հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մամուլում շրջանառվող անունները նախաձեռնության անդամներին տագնապի տեղիք են տալիս:
Նամակում ասվում է, որ Սյունիքի մարզպետը պետք է լինի հայրենասեր, սյունեցիներին նվիրյալ, սյունեցիների կողմից ընդունված եւ հարգված, պետական համակարգում փորձառություն ունեցող գործիչ, ում կճանաչեն Սիսիանի Գոռհայքից մինչեւ Մեղրիի՝ Իրանի սահմանի բնակիչները: Ցավոք, հնչող անունները հեռու են այս չափանիշներից: Սյունիքին զինվորականներ եւ գործարար-մեծահարուստներ չէ, որ պետք են․ Սյունիքին պետք են նվիրյալներ:
Ինչ վերաբերում է Սուրիկ Խաչատրյանի շրջապատից մեկին /օրինակ՝ այժմյան պաշտոնակատար Դոլունցին/ նշանակելուն, ապա դա կլինի ոչ այլ ինչ, քան հաղթանակած սյունեցու արժանապատվության նսեմացում Հայաստանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից:

Земляческая инициатива «Гарегин Нжде» (Горис) обратилась с письмом к президенту Армении Сержу Саргсяну, выразив обеспокоенность в связи с возможностью назначения губернатором Сюникской области человека, неприемлемого для сюникцев.
В письме, в частности, отмечается, что имена кандидатов, которые называются прессе, дают повод для беспокойства. «Губернатором Сюникской области должен был патриот, верный сюникцам, пользующийся уважением и доверием с их стороны, имеющий опыт работы в государственных структурах, человек, которого знают от Сисиана до Мегри. К сожалению, озвучиваемые имена далеки от этих стандартов. Сюнику не нужны военные или богатые предприниматели. Сюнику нужны верные люди.
Что касается возможности назначения человека из окружения Сурена Хачатряна (бывший губернатор региона – ред.), к примеру, Долунца, в настоящее время исполняющего обязанности главы областной администрации, то его назначение станет ни чем иным, как унижением достоинства сюникцев со стороны высшего руководства Армении. Верим, что примите правильное решение», - говорится в письме.