Իրանի միջուկային հիմնախնդրի կարգավորման հարցում երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ հուսադրող նշաններ են ի հայտ եկել, Քուվեյթի լրատվական ԿՈՒՆԱ գործակալության հետ հարցազրույցում հայտնել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը: Հարցազրույցը զետեղված է ՌԴ ԱԳՆ-ի կայքում: Ըստ Լավրովի՝ այստեղ, անշուշտ, կարեւոր դեր են ունեցել «վեցյակի» առաջարկած փուլայնության եւ փոխադարձության սկզբունքները, որոնք Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմացման, հետագայում նաեւ՝ վերացման հեռանկար ունեն: Իրանն այս փուլում պատրաստ է համաձայնության գալ ուրանի մինչեւ 20 % հարստացումը դադարեցնելու հարցում:
«Դա կարող է իրոք բեկումնային համաձայնություն դառնալ... Բնականաբար, այն «վեցյակի» կողմից ծանրակշիռ պատասխան քայլեր է ակնկալում»,- նշել է Լավրովը:
Ըստ նրա՝ չափազանց կարեւոր է, որ կողմերը զերծ մնան անմտածված քայլերից: Հարկավոր է խուսափել Թեհրանի նկատմամբ պատժամիջոցներով հետագա ճնշումներ գործադրելուց:
«Կարծում ենք, որ այս պարագայում բանակցային գործընթացում ձեռքբերված դինամիկայի նվազումն անթույլատրելի է: Անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ որոշել «վեցյակի» եւ Իրանի հաջորդ հանդիպման ամսաթիվն ու վայրը»,- հայտարարել է Լավրովը:

В работе по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы впервые за многие годы появились обнадеживающие признаки, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью кувейтскому информационному агентству КУНА, которое опубликовано на сайте МИД России. По его словам, важную роль в этом, безусловно, сыграли предложенные «шестеркой» принципы поэтапности и взаимности, открывающие Ирану перспективу ослабления и, в конечном счете, снятия санкций. Иран же готов на данном этапе договориться о прекращении обогащения урана до 20 %.
«Это могло бы стать действительно прорывной договоренностью... Естественно, это предполагает весомые встречные шаги со стороны «шестерки». На конструктивные подвижки со стороны Ирана международное сообщество должно адекватно отвечать взаимностью, включая поэтапную приостановку и отмену санкций – как односторонних, так и введенных по линии СБ ООН. Было бы непростительно не воспользоваться этой возможностью», - отметил Лавров.
По его словам, исключительно важно, чтобы в условиях, когда обозначилась вероятность прогресса на переговорах, все стороны воздерживались от непродуманных шагов, способных подорвать эти усилия. Необходимо избежать дальнейшего раскручивания санкционного давления на Тегеран.
«Полагаем, что в сложившейся ситуации снижение набранной динамики переговорного процесса недопустимо. Необходимо как можно скорее определиться относительно даты и места проведения следующей встречи «шестерка» – Иран», - заявил Лавров.