Ես նման հայտարարությունը դատարկ խոսակցություն եմ համարում, պարզապես պետք է անդադար պայքար ծավալել: Այս մասին, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀԱԿ կուսակցության փոխնախագահ, պատգամավոր Լեւոն Զուրաբյանը՝ մեկնաբանելով «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հայտարարությունը, ըստ որի պայքարի համար ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մեկ դրոշի տակ, կամ ստիպված կլինեն պայքարը մղել առանձին-առանձին:
Նրա խոսքով՝ ՀԱԿ-ը 5 տարի պայքարել է՝ միավորելով ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին ու ժողովրդին: «Իրականում պետք է միավորել ոչ թե ընդդիմադիր ուժերին, այլ՝ ժողովրդին: Ընդդիմադիր ուժերի միացումը կարող է խթան լինել ժողովրդի պայքարի, նրա միավորման ճանապարհին, սակայն կարելի է պայքարը մղել նաեւ առանց միավորվելու եւ այդ առումով, պետք է քայլեր ձեռնարկել, որոնք կբխեն ժողովրդի շահերից»,-նշել է Զուրաբյանը:
Հարցին, թե ինչո՞ւ մարդիկ երկիրը լքելու փոխարեն չեն ընտրում պայքարի ճանապարհը, ՀԱԿ փոխնախագահը պատասխանեց. «Բոլոր ժամանակներում մարդու համար ամենագլխավոր խնդիրը իր երկրում նորմալ ապրելն է: Մարդիկ, որոնք անելանելի վիճակից ելնելով լքում են երկիրը, իրականում ավելի լավ վիճակում են հայտնվում: Թեեւ ես նրանց հասկանում եմ, սակայն կարծում եմ, որ արտագաղթն ամենաճիշտ լուծումը չէ: Պետք է մնալ հայրենիքում եւ պայքարել սեփական իրավունքների համար»:
Մեկնաբանելով վարչապետի մեղադրանքը, թե արտագաղթի համար մեղավոր է ոչ միայն իշխանությունը, այլեւ ընդդիմությունը, որը կայացած չէ եւ ունակ չէ ելքեր առաջարկել, Լեւոն Զուրաբյանն ասաց, որ չի կիսում այդ տեսակետը: «Եթե այդ կարծիքը չանվանենք հիմարություն, ապա հանգիստ կարող ենք անվանել ցինիզմի գագաթնակետ, քանի որ երկրում տեղի ունեցող ամեն ինչի համար մեղավոր է միայն իշխանությունը: Իսկ ի՞նչ է արել այս իշխանությունը՝ Սերժ Սարգսյանի եւ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, որպեսզի կայանան քաղաքացիական ինստիտուտները եւ ընդդիմությունը: Նրանք կազմակերպեցին մարտի 1-ի սպանդը, բանտերը լցրեցին ընդդիմության կողմնակիցներով, հետապնդեցին մեր ընտրազանգվածին, պաշտոններից ազատեցին ակտիվիստներին: Այդ մարդկանց մի մասը պարզապես հեռացավ երկրից: Դա նման է նրան, երբ դահիճը իր մեղքի մի մասը դնի զոհի վրա»:
Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանի հայտարարությանը, թե իշխանությունն իր վրա է վերցրել ընդդիմության դերը, քանի որ վերջինս անգործության է մատնված, Զուրաբյանը նշեց, որ դա ընդամենը քաղաքական հնարք է, որը կիրառվում է, երբ իրավիճակը դուրս է գալիս վերահսկողությունից:
«Վերահսկիչ պալատի կողմից 2012-ին անցկացված ստուգումների քննարկման ժամանակ նրանք հայտնվեցին անելանելի վիճակում: Նրանք կամ պետք է հերքեին չարաշահումների առկայությունը, կամ էլ պետք է ընդդիմությունից առաջ հայտարարեին «Բռնեք գողին»: Ընդհանրապես ընդունված է, որ գողերն այդպես են վարվում, սակայն այդ փորձը անարդյունք էր: Տվյալ իրավիճակում հարց է ծագում, իսկ ո՞վ պետք է դադարեցնի գողությունը»:

Я считаю такого рода заявления пустословием. Просто нужно вести беспрерывную борьбу. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил заместитель председателя Армянского национального конгресса Левон Зурабян, комментируя заявление лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна о том, что для борьбы оппозиционные силы должны объединиться под одним знаменем, либо придется вести борьбу по одиночке.
По его словам, АНК пять лет вел эту борьбу, объединив оппозиционные политические силы и народ: «На самом деле надо объединять не оппозиционные политические силы, а народ. Объединение оппозиционных сил может послужить толчком на пути борьбы народа, на пути его объединения. Однако можно вести борьбу и без этого объединения, и в этом плане надо предпринимать шаги, которые будут исходить из интересов народа».
В ответ на вопрос о том, почему люди, покидающие страну, вместо этого не встают на путь борьбы, Зурабян отметил: «Во все времена важнейшей задачей для человека является возможность жить нормально на своей земле. Люди, которые из-за чувства безысходности покидают страну, оказываются не в самом лучшем положении. Несмотря на то, что я их понимаю, однако считаю, что эмиграция – не самое правильное решение. Надо оставаться на родине, бороться за свои права».
Комментируя обвинение премьер-министра, что не только власть, но и оппозиция виновна в том, что люди покидают страну, так как оппозиция несостоятельна, соратник Левона Тер-Петросяна сказал, что не разделяет подобное мнение: «Если не назвать подобное мнение глупостью, то спокойно можно назвать пиком цинизма, так как за все происходящее в стране виновата только власть. А что сделала эта власть во главе с Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном для того, чтобы состоялись гражданские институты и оппозиция? Они осуществили бойню 1 марта, посадили в тюрьмы сторонников оппозиции, преследовали наш электорат, освобождали с занимаемых должностей активистов. Часть этих людей просто уехала из страны. Это похоже на то, если палач часть своей вины свалит на жертву».
В ответ на вопрос о том, как он относится к заявлению главы парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Галуста Саакяна о том, что власти взяли на себя роль оппозиции, так как последняя бездействует, Зурабян заметил, что это всего лишь политический ход, который применяется, когда ситуация выходит из-под контроля: «В ходе обсуждения проверок, осуществленных Контрольной палатой в 2012 году, они оказались в безысходной ситуации. Они или должны были отрицать наличие злоупотреблений, или же надо было заявить раньше оппозиции: «Держите вора». Вообще принято, что воры так поступают. Однако эта попытка была безрезультатной. В данной ситуации возникает вопрос, а кто должен прекратить этот грабеж?».