Հայաստանի` ամառային ժամանակին վերադառնալու անհրաժեշտության հարցը հատկապես արդիական է դարձել` հուլիսի 7-ից սպասվող էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման համատեքստում:
Հայաստանի նման երկրի համար ամառային ժամանակից հրաժարվելը ի սկզբանե աբսուրդ էր: Արդեն մոտավորապես քառորդ դար է հայ աշխատավորներն առավոտյան ժամը 6-ին, դժբախտաբար, չեն շտապում աշխատանքի, իսկ երեւանյան N1 տրամվայը չի տանում նրանց մայրաքաղաքի արդյունաբերական ծայրամասերի գործարաններ եւ ֆաբրիկաներ: Տրամվայ, առհասարակ, չկա. երկաթգծերն ապամոնտաժվել եւ վաճառվել են Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության տարիներին…
Կովկասում, առհասարակ, սիրում են հնարավորության դեպքում ուշ քնել եւ, համապատասխանաբար, ուշ էլ արթնանալ: Իսկ կլիման միայն նպաստում է դրան: Ո՞վ չի ցանկանում ծանր օրվանից հետո զբոսնել երեկոյան Երեւանում, կամ այլ քաղաքներում, քանի դեռ լույս է: Ակնհայտորեն, նման ցանկություն չունեն Հայաստանի կառավարության անդամները, պատգամավորները, ում, չգիտես ինչու, պետք է, որ լուսաբացը լինի առավոտյան 4:30: Ռուսաստանի ղեկավարության ամեն քայլ կրկնելու անհագ ցանկությունը հանգեցրել է նրան, որ Հայաստանում ապրիլից հոկտեմբեր մութն ընկնում է մեկ ժամով շուտ, ինչը թույլ չի տալիս ոչ միայն լուսավոր ժամերի զբոսնել, այլեւ հարվածում է մարդկանց գրպաններին` կապված էլեկտրաէներգիայի հավելյալ ծախսերի հետ: Իսկ հուլիսի 7-ից, երբ էլելկտրաէներգիայի սակագինը մեկ-երրորդ անգամ կթանկանա, ծախսերը ավելի կշատանան:
Սակայն անգամ վերոհիշյալ անվիճելի փաստերը, որոնք միանշանակորեն հաստատում են ամառային ժամանակն անմիջապես եւ հրատապորեն վերադարձնելու անհրաժեշտությունը, լիարժեքորեն չեն ներկայացնում տեղի ունեցածի ամբողջ աբսուրդը: Մոսկվային ամեն ինչով կրկնելու անհագ ցանկությունից դրդված` մեր պաշտոնյաներն ամեն ինչ հակառակն են անում: Ի տարբերություն Հայաստանի` մեկընդմիշտ հրաժարվելով փոխել ժամացույցի սլաքները, Ռուսաստանը մնաց ամառային ժամանակում: Ավելին, ամառային ժամանակի վերաբերյալ օրինականությունը ՌԴ-ում հաստատվել է դատական կարգով: Այնպես որ այս անգամ հայ պաշտոնյաներն անգամ չհաջողվեց թութակի դեր խաղալ: Եթե Երեւանում այդքան շատ էին ցանկանում հոգալ նրանց համար, ովքեր ինքազգացողության վատացումը բացատրում էին սլաքների փոփոխությամբ, պետք է մոսկովյան փորձը գոնե ամբողջությամբ որդեգրեին` թողելով ամառային ժամանակը եւ հրաժարվելով ձմեռայինից: Առավել եւս, որ Երեւանն այպիսի աշխարհագրական դիրք չունի, որպեսզի Մոսկվայի հետ միեւնույն ժամանակային գոտում գտնվի:
Ընդհանուր առմամբ, պատգամավորների խորհրդարանական մեծամասնությունն այժմ հնարավորություն ունի գոնե մի փոքր հոգալու ժողովրդի մասին` վերադարձնելով ամառային ժամանակն ու խնայելով մարդկանց միջոցները` հատկապես էլեկտրաէներգիայի սպասվելիք կտրուկ թանկացումների համատեքստում…

Вопрос о необходимости возврата к переходу Армении на летнее время стал особенно актуальным в свете намеченного на 7 июля резкого повышения тарифов на электроэнергию.
Отказ от летнего времени для такой страны как Армения изначально был абсурдом. Вот уже почти четверть века в 6 утра армянские рабочие, к сожалению, не спешат на работу, а ереванский трамвай маршрута N1 не развозит их по заводам и фабрикам на промышленной окраине столицы. Трамвая вообще нет – линии демонтировали и продали в годы правления Роберта Кочаряна…
На Кавказе вообще любят, по возможности, засыпать поздно и соответственно – вставать также поздно. А климат этому только способствует. Кому не хочется после знойного дня прогуляться по вечернему Еревану, другим городам, да еще в светлое время суток? Очевидно, не хочется членам Правительства, депутатам, которым почему-то оказался нужен летний рассвет в 4.30 утра. Неуемное желание скопировать у руководства России все и вся привело к тому, что с апреля по октябрь в Армении темнеет на час раньше, что не только лишает возможности прогуливаться в светлое время суток поздним вечером, но и бьет по карманам людей в плане дополнительных затрат на электроэнергию. А с 7 июля, когда электричество подорожает более чем на треть, будет бить еще сильнее.
Но даже все эти вышеперечисленные непреложные факты, однозначно говорящие в пользу необходимости срочного возврата к переходу на летнее время, в полной мере не отражают весь абсурд происшедшего. Ведь желая скопировать все у Москвы, наши чиновники и депутаты, как это ни парадоксально, поступили наоборот. Отказываясь от перевода стрелок часов, в России навсегда оставили летнее время, в отличие от Армении. Более того, законность постоянного летнего времени на днях в РФ подтвердили в судебном порядке. Так что армянским чиновникам на этот раз не удалось даже роль попугаев сыграть. Если в Ереване так уж хотели позаботиться о тех, кто, ничем серьезным не мотивируя свою позицию, жаловался на ухудшение самочувствия из-за перевода стрелок, то хотя бы надо было перенять московский опыт полностью, оставив летнее время и отказавшись от зимнего. Тем более, что Ереван ну не расположен географически так, чтобы быть с Москвой в одном часовом поясе.
В общем, у депутатов парламентского большинства сейчас есть повод хоть немного позаботиться о народе, вернув летнее время и сэкономив средства людей в особенности на фоне грядущего резкого повышения тарифов на электроэнергию…