Հայաստանի ԳԱԱ մեխանիկայի ինստիտուտը հետազոտում է MC-21 նոր օդանավի թեւի համար կոմպոզիտային նյութերի ամրությունը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ինստիտուտի տնօրեն, ֆիզիկա-մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Վահրամ Հակոբյանը: Համագործակցության համաձայնագիրը կնքվել է ԳԱԱ-ի եւ «Միացյալ ավիաշինարարական կորպորացիա» ընկերության միջեւ Երեւանում ստորագրված հուշագրի շրջանակներում:
МС-21 օդանավերի արտադրությունը նախատեսվում է սկսել 2018 թվականին: Նոր մոդելները մշակվում են «Իրկուտ» ընկերության դուստր ձեռնարկությունում՝ «ՕԱԿ»-ում:
«Պատրաստի կոմպոզիտները «Միացյալ ավիաշինարարական կորպորացիա»-ն գնում է Եվրոպայից: Մեր խնդիրն է տեսականորեն հաշվարկել դրանք մետաղական կմախքին միացնելու օպտիմալությունը: Դրանից հետո մենք կստուգենք մեր հաշվարկները պրակտիկայում, բնականաբար օդանավի թեւի ոչ իրական չափսերով»,-ասաց գիտնականը:
Ծրագիրը նախատեսված է 1,5 տարվա համար, մինչեւ 2014-ի վերջը: 2017-2036 թվականներին նախատեսվում է 400 հատ МС-21-200 եւ 560 հատ МС-21-300 օդանավեր արտադրել, որոնցից 620-ը կլինի հեռավոր արտասահմանի, իսկ 340-ը՝ ԱՊՀ-ի համար:

Институт механики Академии наук Армении исследует прочность композитных материалов для крыла нового лайнера МС-21. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил директор института, доктор физико-математических наук Ваграм Акопян. Соглашение о сотрудничестве было заключено в рамках меморандума Национальной Академии наук Армении и ОАО «Объединенная авиастроительная корпорация», подписанного в Ереване. Исследования будут вестись для семейства ближне- и среднемагистральных узкофюзеляжных лайнеров МС-21, начать их производство планируется в 2018 г. Новые модели разрабатываются в ОАО «НПК Иркут», дочерней компании ОАО «ОАК».
«Готовые композиты ОАО «Объединенная авиастроительная корпорация» закупает из Европы. Наша задача – теоретически рассчитать оптимальность их присоединения к металлическому каркасу. После этого мы проверим расчеты на практике – естественно, не в натуральную величину крыла. Тем не менее, если наши эксперименты пройдут успешно, по полученным формулам можно будет продолжить расчеты на прочность», – пояснил ученый. Программа рассчитана на 1.5 года, до конца 2014 г.
В 2017-2036 гг. планируется реализовать 400 самолетов МС-21-200 и 560 – МС-21-300, из них 620 – в Дальнем зарубежье и 340 – в России и СНГ.