Հոնդուրասում տարածվող դենգե համաճարակի պատճառով իշխանությունները երեքշաբթի արտակարգ դրություն են հայտարարել, հայտնում են լատինաամերիկյան լրատվամիջոցները:
Վճիռը կայացվել է կառավարության նիստում` երկրի նախագահ Պորֆիրիո Լոբոյի ղեկավարությամբ: Ըստ պաշտոնական տվյալների` տարվա սկզբից  համաճարակը խլել է 16 մարդու կյանք, 14 հազարն էլ վարակվել էին այդ վտանգավոր հիվանդությամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Արտակարգ դրության ռեժիմը ենթադրում է պայքար հիվանդությունը տարածող մոծակների դեմ: 2012թ. այդ համաճարակի պատճառով Հոնդուրասում երկու մարդ էր մահացել, մինչդեռ մեկ տարի առաջ հիվանդության ոչ մի դեպք գրանցված չէր եղել: Այդ հիվանդությունից մահվան ամենաշատ դեպքերը գրանցվել  են 2010թ., երբ մահացել էր 83 մարդ:
Դենգե համաճարակը սուր վարակիչ հիվանդություն է: Այն Լատինական Ամերիկա էր ներթափանցել 19-րդ  դարում` Ասիայից ներգաղթածներից: Ամեն տարի հիվանդությունը խլում է հազարավոր մարդկանց կյանք:

Власти Гондураса объявили во вторник чрезвычайное положение в стране из-за распространения заболевания денге, сообщают латиноамериканские СМИ.
Решение было принято на заседании кабинета министров под руководством президента страны Порфирио Лобо. По официальным данным, с начала года эпидемия денге унесла жизни 16 человек, еще почти 14 тысяч заразились этим опасным заболеванием, передает РИА Новости.
Режим ЧП предполагает борьбу с комарами, являющимися разносчиками заболевания. В 2012 году это заболевание стало причиной смерти в Гондурасе двух человек, тогда как годом ранее ни одной жертвы заболевания отмечено не было. Самое большое количество смертей от этой болезни было зарегистрировано в 2010 году — тогда умерли 83 человека.
Лихорадка денге — острое вирусное заболевание. Болезнь была завезена в Латинскую Америку в позапрошлом веке выходцами из Азии. Ежегодно болезнь уносит тысячи жизней в тропических регионах мира.