«Նաիրի» բժշկական կենտրոնում հուլիսի 31-ին, ժամը 12:30-ին մահացել է հայտնի շոումեն, հաղորդավար Մարկ Սաղաթելյանը: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնել է Հայաստանի գլխավոր անեսթեզիոլոգ Անատոլի Գնունին:
Բժիշկը նշեց, որ Մարկի հիվանդությունն անբուժելի էր, նա մահացել է՝ գիտակցության չգալով:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հուլիսի 30-ին, Մարկ Սաղաթելյանը ծանր վիճակում շտապ տեղափոխվել էր «Նաիրի» բժշկական կենտրոն:
«Նաիրի» բժշկական կենտրոնում հայտնել էին, որ նրա մոտ ախտորոշվել է սուր լեյկոզ տրոմբոհեմորագիկ սինդրոմ, գլխուղեղի արյունազեղում: Մարկ Սաղաթելյանը ծանր վիճակում գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում:
Մեր տեղեկություններով, նա այդ գիշեր պետք է մեկներ Գերմանիա՝ բուժզննում անցնելու համար, սակայն առողջական վիճակի վատթարացման պատճառով այցը հետաձգվել էր:

YEREVAN. – Famous Armenian showman, announcer, and actor Mark Saghatelyan died Wednesday at 12:30pm, at Nairi Medical Center of capital city Yerevan.
Armenia’s chief anesthesiologist Anatoli Gnuni informed the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
The physician noted that Saghatelyan’s illness was incurable and he died without regaining consciousness.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, Mark Saghatelyan was urgently transferred to Nairi Medical Center on Tuesday. He was diagnosed with acute leukemia thrombohemorrhagic syndrome and cerebral hemorrhage, a Center representative had informed Armenian News-NEWS.am. He was taken to the reanimation ward, and in a critical situation.
According to our information, Saghatelyan was to travel to Germany on Tuesday evening to undergo a medical examination, but his trip was postponed due to his deteriorating health.