Մոտ 80 000 ընտրատեղամասեր կիրակի բացել են իրենց դռները ընտրողների առաջ, ովքեր որոշել են քվեարկել 18-րդ անգամ հրավիրվող բունդեսլիգայի պատգամավորների օգտին:
Քվեարկության արդյունքներից է կախված ԳԴՀ նախարարների կաբինետի նոր կազմը: Կանցլերի պաշտոնին հավակնում են կառավարության ներկա նախագահ Անգելա Մերկելը, ով ներկայացնում է Քրիտոնեա-դեմոկրատական միության(Քրիստոնե-սոցիալական միություն) եւ դա կլինի արդեն նրա երրորդ ժամկետը պաշտոնում: Մյուս թեկնածուն ԳԴՀ ֆինանսների նախարար Պեյեր Շտայնբրյուկը, ով գլխավորում է Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության(ԳՍԴԿ) ցուցակը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ընդհանուր առմամբ թեկնածու է առաջադրել 34 կուսակցություն, սակայն խորհրդարանում խմբակցություն կազմելու իրական շանսեր ունեն միյան 5-6 քաղաքական միավորում: Նախ եւ առաջ, դրանք կուսակցություններ են, որոնք խորհրդարանի ներկա կազմում են ընդգրկված: Երկու քաղաքական ուժեր Անգելա Մերկելի ՔԴՄ եւ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը կազմում են իշխող կոալիցիան: Եւս երեք կուսակցություններ՝ ԳՍԴՀ-ը, «90-ի միություն/Կանաչներ» ձ ձախերը ներկայացնում են ընդդիմությունը:
5 տոկոսի շեմը հաղթահարելու հնարավորություններ ունեն եվրոսկեպտիկների «Այլընտրանք Գերմանիայի համար», որը սխալ է համարում ընդհանուր եվրոպական արժույթի ընդունումն ու հանդես է գալիս եվրագոտուց երկրի դուրս գալու կողմից:

Около 80 тысяч участков в воскресенье открыли свои двери для избирателей, которые решили проголосовать на выборах депутатов бундестага 18-го созыва.
Избирательные участки начали работу в 8.00 по местному времени (10.00 мск), голосование продлится до 18.00 (20.00 мск). Сразу после этого ведущие социологические компании ФРГ представят результаты опросов избирателей на выходе с участков (exit polls). Как ожидается, результаты выборов будут объявлены уже в полночь или в 1.00 понедельника (2.00-3.00 мск понедельника).
От исхода голосования зависит состав нового кабинета министров ФРГ. На пост канцлера претендуют нынешняя глава правительства Ангела Меркель, которая от блока Христианско-демократический союз/Христианско-социальный союз (ХДС/ХСС) идет уже на третий срок, и бывший министр финансов ФРГ Пеер Штайнбрюк, возглавляющий список Социал-демократической партии Германии (СДПГ), передает РИА Новости.
Всего своих кандидатов на выборы выставили 34 партии, однако реальные шансы создать фракции в парламенте есть только у пяти-шести политических объединений. Прежде всего, это партии, которые представлены в бундестаге нынешнего созыва. Две политические силы — блок Меркель ХДС/ХСС и Свободная демократическая партия — составляют сейчас правящую коалицию. Еще три партии — СДПГ, «Союз90/Зеленые» и левые — находятся в оппозиции.
Шансы преодолеть 5%-ный барьер сохраняет также партия евроскептиков «Альтернатива для Германии», которая считает ошибкой введение единой европейской валюты и выступает за выход страны из еврозоны.