Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիում առեւտրի կենտրոնի վրա հարձակման հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 59-ի: Այդ մասին այսօր հաղորդում է Ռեյտեր գործակալությունը:
Շաբաթ օրըՆայրոբիում մի խումբ գրոհայիններ ներխուժել են «Ուեսթեյգ» առեւտրի կենտրոն եւ կրակ են արձակել ներսում գտնվող մարդկանց ուղղությամբ: Բացի այդ հաղորդվում էր 300 վիրավորների մասին: զոհերի թվում երկրի նախագահի հարազետներ են եւ օտարերկրյա քաղաքացիներ:
«Պատանդների թիվն առ այօ հայտնի չէ: Նրանց տարբեր վայրերում են պահում: Առայժմ ոչ մի կերպ կապ չի հաստատվում: Շինություն վերին հարկը լիովին ազատ է»,- հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես նշում են Նայրոբիի հիվանդանոցի աշխատակիցները,,բժիշկները իրենէ չեն հաղթահարում հիվանդների հոսքը. հիվանդանոցներում փոխներարկման արյան խիստ պակաս է զգացվում:
Հարձակման պատասխանատվությունը իր վրա է վերցրել իսլամիստական «Աշ-Շաբաբ» խմբավորումը, որը հայտարարել է, որ հարձակումը վրեժխնդրություն է քենիական զորքերի մասնակցության համար Սոմալիի տարածքում իրականացվող ռազմական գործողություններին:

Число погибших в результате нападения на торговый центр в столице Кении достигло 59 человек. Об этом сообщило сегодня агентство Рейтер.
В субботу группа вооруженных лиц ворвалась в торговый центр «Уэстгейт» в Найроби и открыла огонь по находившимся внутри людям. Также сообщалось о 300 получивших ранения. Среди погибших - родственники президента страны и иностранные граждане.
«Число заложников до сих пор неизвестно. Их держат в разных местах. Пока нет никакой связи. Полностью освобожден верхний этаж здания», - сообщил ранее сэ правительственный центр чрезвычайных ситуаций, передает ИТАР-ТАСС.
Как отмечают сотрудники больниц Найроби, врачи не справляются с наплывом раненых; медицинские учреждения испытывают острую нехватку крови для переливания.
Ответственность за нападение взяла на себя исламистская группировка «Аш-Шабаб», которая заявила, что нападение было местью за участие кенийских войск в боевых операциях против нее на территории Сомали.