Աշխատանքային այցով Սոչիում գտնվող նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 23-ին մինչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի հերթական նստաշրջանի մեկնարկը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, թե զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի հաճախակի հանդիպումները, երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջեւ ակտիվ համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում են միջպետական հարաբերությունների օրակարգի հարստացմանը փոխշահավետ բոլոր ուղղություններով:
Հայաստանի եւ Բելառուսի նախագահները գոհունակությամբ են նշել, որ մի քանի ամիս առաջ նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում պայմանավորվածությունների որոշակի մասն արդեն իրականացվել է, իսկ մի մասն էլ իրագործման ընթացքի մեջ է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո միության անդամ երկու բարեկամ երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարին: Կողմերը քննարկել են նաեւ Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում Բելառուսի աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի եւ Բելառուսի նախագահները հայ-բելառուսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարեւորել են նաեւ Բելառուսում հայ համայնքի դերը:

YEREVAN. – Prior to the regular session of the Council of the Collective Security Treaty Organization, Armenian President Serzh Sargsyan, who is in the Russian city of Sochi on a working visit, on Monday met with Belarusian President Alexander Lukashenko.
The interlocutors discussed bilateral and multilateral interaction, informs the Office of the President of Armenia.
They stressed that the frequent high-level meetings and the cooperation between the agencies of both countries contribute to the enrichment of interstate relations.
Sargsyan and Lukashenko reflected on the prospects for the development of economic cooperation between the two Customs Union member states, once Armenia joins this union. They also discussed the avenues for Belarus’ assistance toward Armenia’s accession to the Customs Union.
In addition, the presidents of Armenia and Belarus underscored the Belarusian-Armenian community’s role in the strengthening of bilateral relations.