Հայաստանի մաքսային ծառայությունը ձեռներեցների դժգոհությունն է հարուցում: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում այսօր հայտարարել է EDMC USAID ծրագրի ձեռնարկատիրական միջավայրի բարելավման թիմի ղեկավար Ջոն Դոուսոնը:
Նրա խոսքով՝ այդ մասին վկայում են հարցումների արդյունքները, որոնք անցկացվել են USAID-ի «Ձեռներեցության զարգացումն ու շուկայական մրցակցություն» ծրագրի շրջանակներում: Նա ընդգծել է, որ իր թիմը փորձում է խթանել Հայաստանում փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացումը: Դոուսոնը նկատել է, որ հայկական բիզնեսի համար կարեւոր է թափանցիկ, արդար եւ արդյունավետ մաքսային համակարգը: Նա նաեւ հաղորդել է, որ ծրագրի շրջանակներում հայ ձեռներեցների շրջանում անցկացվել է հետազոտություն եւ հարցում: Խնդիրները, որոնք նրանք մատնանշել են, վերաբերել են հենց Մաքսային ծառայությանը:
Անդրադառնալով Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը՝ Դոուսոնը հայտարարել է, որ իրենց ծրագիրը նախատեսված է Հայաստանում այնպիսի համակարգ ձեւավորել, որը երկրին թույլ կտա դառնալ միջազգային առեւտրի մի մաս՝ չսհամանափակվելով ԵՄ կամ ԱՊՀ որոշ երկրներով:

Таможенная служба Армении вызывает недовольство предпринимателей. Об этом в беседе с журналистами 27 сентября заявил Глава команды по улучшению предпринимательской среды программы EDMC USAID Джон Доусон.
По его словам, об этом свидетельствуют результаты опросов, проведенных в рамках реализуемой USAID программы «Развитие предпринимательства и рыночная конкуренция». Он отметил, что его команда пытается стимулировать развитие малого и среднего бизнеса в Армении. Доусон заметил, что для армянского бизнеса играет важную роль наличие прозрачной, справедливой и эффективной таможенной системы. Он также сообщил, что в рамках программы было проведено исследование и опрос среди армянских предпринимателей, и проблемы, на которые они указывали, касались именно Таможенной службы.
Касаясь решения Армении вступить в Таможенный Союз, Доусон заявил, что их программа нацелена на формирование в Армении такой системы, которая бы позволила стране стать частью международной торговли, не ограничиваясь некоторыми странами СНГ или ЕС.