ԱՄՆ-ի եւ Իրանի նախագահների հեռախոսազրույցը լուրջ առաջընթաց է երկու երկրների հարաբերություններում: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ռուսաստանցի հայտնի իրանագետ Կարինե Գեւորգյանը:
Գեւորգյանի խոսքով, Սպիտակ տանը ԱՄՆ-ի եւ Իրանի նախագահների հեռախոսազրույցը գնահատել են ջերմ, սակայն հայրենիք վերադարձած նախագահին Իրանում դիմավորել են ձվերով ու կոշիկներով, ինչի մասին հաղորդել է Թեհրանում New York Times-ի թղթակիցը. «Փաստը, որ Իրանում New York Times-ի թղթակցություն կա, ինքնիրեն հետաքրքիր է: Օգտակար էր ոչ միայն հեռախոսազրույցը, այլ նաեւ այն, որ Իրանում պահպանողականները կոպիտ դիմավորեցին Հասան Ռոուհանիին, քանի որ այդ կերպ Իրանը ցույց է տալիս, որ երկիրը լուրջ զիջումների գնալ չի կարող: Եւ դա Ռոուհանիի համար Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում կարեւոր փաստարկ կդառնա»:
Մինչդեռ, իրանագետի խոսքով, ԱՄՆ - ի եւ Իրանի միջեւ հարաբերություններում ջերմացում նկատվեց այն ժամանակ, երբ Իրանի դեմ պատժամիջոցների մի մասը թուլացան, եւ Իրանում թույլ տրվեց  գործել ամերիկյան հասարակական կազմակերպություններին:  Բացի այդ, Ռոուհանին իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում հայտարարել էր, որ մտադիր է կարգավորել հարաբերությունները  միջազգային հանրության հետ, այդ թվում, Միացյալ Նահանգների հետ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ի ու Իրանի նախագահները 34 տարվա ընթացքում առաջին անգամ հեռախոսազրույց են ունեցել: Հայրենիք վերադարձած Ռոուհանիի վրա Թեհրանում ձվեր ու կոշիկներ են նետել:

Телефонная беседа президентов США и Ирана - очень серьезный сдвиг в отношениях двух стран. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила известный российский иранист Карине Геворкян.
По словам Геворкян, телефонную беседу президентов США и Ирана в Белом Доме оценили как теплую, однако по возвращению на родину президента Ирана встретили яйцами и ботинками, о чем сообщил корреспондент New York Times в Тегеране: «Факт, что в Тегеране базируется корпункт New York Times уже интересен сам по себе. Полезен был не только телефонный разговор, но то, что в Иране консерваторы жестко встретили Хасана Роухани, потому что, тем самым Иран демонстрирует, что на серьезные уступки страна пойти не может. И это станет серьезным аргументом для Роухани в переговорах по ядерной программе Ирана».
Между тем, по словам ираниста, потепление в отношениях между США и Ираном началось с того, что часть санкций в отношении Ирана было ослаблено, и американским общественным организациям было разрешено функционировать в Иране. Кроме этого, еще в ходе своей предвыборной кампании Роухани заявлял о том, что намерен наладить отношения с мировым сообществом, и в том числе с США.
Ранее Новости Армении-NEWS.am сообщало, что президенты Ирана и США впервые за 34 года поговорили по телефону. По возвращению на родину, президента Ирана Хасана Роухани забросали яйцами и ботинками в аэропорту Тегерана.