Ստամբուլում կայացած Իսլամացած հայերին նվիրված կոնֆերանսին հայերը եւս հրավեր են ստացել եւ կոնֆերասին ներկայացրել են զեկուցումներ, որոնք վերաբերվել են բռնի իսլամացած կանանց եւ հայությանը:Այս մասին այսօր` նոյեմբերի 16-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, համշենագետ Սերգեյ Վարդանյանը՝ խոսելով Ստամբուլում կայացած Իսլամացած հայերին նվիրված կոնֆերանսի ու իսլամացած հայերի հիմնախնդիրների մասին:
Նա ասաց, որ կոնֆերանսը տեղի է ունցել նոյմբերի 2-4-ը եւ անվտանգությունը կազմակերպված է եղել բարձր մակարդակով: Մասնակցել են հինգ երկրների գիտնականներ եւ լսել են 26 զեկուցում: Հայաստանից մասնակցել են չորս հոգի: «Իմ զեկուցումը եղեռնի զոհերի եւ վկաների մասին էր»,- ասաց Սերգեյ Վարդանյանը: Խոսելով Իսլամացած հայերի ներկայիս խնդիրների մասին՝ նա պատմեց, որ նրանք զրուցելիս առաջինը խոսում են իրենց մեջ պահած գաղտնի ցավի մասին: «Չեն ցանկացել իրենց ընտանիքի ծագման մասին խոսել: Դա վտանգավոր է եղել, ինչը ցավ է: Վերջին մի քանի տարվա ազատության շունչը թույլ տվեց որոշ չափով բարձրաձայնել իրենց ողբերգության, թաքցրած ցավի մասին: Վշտի դեպքում ասում են պատմի, խոսի այդ մասին, որ թեթեւանաս: Հիմա նոր-նոր սկսել են խոսել իրենց ցավի մասին: Մարդկանց երեսին մինչեւ հիմա էլ այդ դեպքում ասում են, թե դու գայավուր ես, երկրորդ տեսակի թուրք ես, առաջին տեսակի թուրք չես»,-պատմեց Սերգեյ Վարդանյանը եւ ավելացրեց, որ դեռ վիճակագրություն չկա, թե քանի ծպտյալ հայ է ապրում այնտեղ:

YEREVAN. – Armenians likewise were invited to the Istanbul conference devoted to the Islamized Armenians in Turkey, and the invited Armenians delivered presentations on forcibly Islamized women and Armenians.
Armenian Institute of Archaeology and Ethnography researcher Sergey Vardanyan noted the aforesaid at a press conference on Saturday.
Vardanyan said the conference was held from November 2 to 4, and there was a high level of security.
As per the researcher, scholars from five countries participated in, and 26 presentations were delivered at, the event, and four people attended it from Armenia.
“My presentation was about the [Armenian] Genocide victims and witnesses,” Vardanyan added.
Reflecting on the current challenges of the Islamized Armenians in Turkey, the researcher noted that, first and foremost, they speak about the secret pain they have kept within.
“They did not wish to talk about their family origins; this was perilous, which is pain.
“[But] the spirit of freedom in the past few years [in Turkey] enabled to raise, to some extent, their tragedy, [their] hidden pain. Now, they have just started to talk about their pain,” Sergey Vardanyan stated.
He added, however, that there are no statistics yet as to how many crypto-Armenians there are in Turkey.