Թուրքական TRT haber հեռուստաընկերության «Մեծ հետապնդում» հաղորդման ժամանակ ցուցադրվել է 2007-ին հունվարի 19-ին «Ակոս» թերթի գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի մարդասպան Օգյուն Սամաստի նկատմամբ ոստիկանությունում իրականացրած հարցաքննությունը:
Զազրելի մարդասպանի հարցաքննության ժամանակ հայտնի է դարձել, որ նա նույնիսկ Հայոց ցեղասպանության մասին տեղյակ չէ: Իմացել է, որ իրեն ձերբակալելու են: Անդրադառնալով ժանդարմների հետ նկարվելուն, մարդասպանը նշել է, որ ժանդարմները իրեն ճանաչում ու սիրում են` ասելով, որ ժամանակ առ ժամանակ ժանդարմները գալիս էին իրենց թաղամաս եւ զրուցում իր հետ: Պարզվում է, որ Սամաստն է եղել ավելի վաղ կեղծ ահազագ տված այն անձը, ով հեռախոսով հայտնել էր, թե իբր Տրապիզոնից մեկնող Էրդողանի ինքնաթիռի մեջ ռումբ կա: Սամաստը նաեւ հայտնել է, որ ինքը ծեծել է Տրապիզոնի քահանաներից Սանտորոյին, ով ավելի ուշ սպանվել էր: Մարդասպանը նույնիսկ չի հարցրել Յասին Հայալին, թե ինչու նա չի սպանում Հրանտ Դինքին եւ իրեն է հանձնարարում նման կեղտոտ գործը:
Տեսագրության մեջ Սամաստը սառնասրտորեն պատմում է թե ինչպես է տոմս գնել, եկել Ստամբուլ, այցելել «Ակոսի» խմբագրություն: Վերջինս նշել է, որ չգտնելով Դինքին խմբագրությունում նույնիսկ մտածել է հրաժարվել սպանելուց եւ հեռանալ: Սակայն տեսել է Դինքին, ով մտել է բանկ, դուրս է եկել, իսկ ինքը հետեւել է նրան…:
Նշենք, որ այս տարվա փետրվարի սկզբին Օգյուն Սամաստը Քոջաելի քաղաքի խիստ պահպանվող բանտում ամուսնացել է Սելմա Շահինի հետ: Ամուսնությունը բանտում կազմակերպել եւ կնքահայր է հանդես եկել Աչաքեսեի գյուղապետ Մեւլութ Աքդենիզը, իսկ որպես հարսանեկան վկաներ` անվտանգության աշխատակիցները: Գիրեսունից բանտ էին ժամանել նաեւ մարդասպանի բարեկամները: Զազրելի ոճրագործին բանտում ամուսնացրած կնքահայրը՝ Մեւլյութ Աքդենիզը ամուսնության մասին տեղեկությունը մամուլում հայտնվելուց հետո անջատել է հեռախոսը եւ հեռացել է գյուղից։

Во время передачи «Большое преследование» по турецкому телеканалу TRT haber, был показан допрос Огюна Самаста — убийцы главного редактора издающейся в Турции армянской газеты «Акос» Гранта Динка.
В ходе допроса, который проходил 19 января 2007 года, обнаруживается, что убийца не знает даже о Геноциде армян. Рассказывая о том, как он фотографировался с жандармами, убийца сообщил, что жандармы его знают и любят, что время от времени они приходили в их квартал и беседовали с ним. Выяснилось, что Самаст был автором звонка, сообщившим ложные сведения о якобы заложенной в самолете Эрдогана бомбе. Самаст сообщил также, что он избил Санторо, одного из иеромонахов Трабзона, который позднее был убит. Убийца даже не спросил Ясина Хаяала, почему он сам не убьет Гранта Динка и поручает эту грязную работу ему.
В видеозаписи Самаст хладнокровно рассказывает, как он купил билет, приехал в Стамбул, посетил редакцию газеты «Акос». Он сказал, что не найдя Динка в редакции, он даже подумал отказаться от убийства и уйти. Однако увидел, как Динк зашел в банк, вышел оттуда, и он последовал за ним…
Отметим, что в начале февраля этого года Огюн Самаст, пребывая в строго охраняемой тюрьме города Коджаели, женился на Сельме Шахин. Свадьбу в тюрьме организовал и был посаженым отцом староста села Ачакесей Мевлут Акдениз, а свидетелями на свадьбе были сотрудники органов безопасности. В тюрьму из Гиресуна прибыли родственники убийцы. После того, как в прессе появились сообщения о свадьбе, женивший убийцу посаженый отец Мевлут Акдениз выключил телефон и уехал из села.