Դատախազությունը 11 տարվա ազատազրկում է պահանջել Վրաստանի նախկին նախագահի որդու՝ 34-ամյա Ցոտնե Գամսախուրդիայի համար, որը մեղադրվում է հարեւանին սպանելու փորձի, նաեւ զենքի ապօրինի ձեռքբերման, պահելու եւ կրելու համար, հաղորդում է «Վզգլյադ» թերթը:
Դատախազության որոշման դեմ հանդես է եկել Մարդու իրավունքների համավրացական ընկերակցությունը:
Ինչպես հաղորդում է Գրուզիա Online-ը, վկայակոչելով ընկերակցության նախագահ Գեորգի Կերվալիշվիլուն, անկախ փաստաբանները, փորձագետներն ու ընկերակցությունը վստահ են, որ առաջադրված մեղադրանքները անհիմն են եւ անհեթեթ:
«Գործում առկա են կեղծ վկաների ցուցմունքներ: Տուժածը՝ Դավիթ Բաջելիձեն, կտրականապես հերքում է, որ իրեն վիրավորել է Ցոտնե Գամսախուրդիան: Գործով որեւէ փորձաքննություն չի անցկացվել եւ չկա հանցագործության գործիքը»,- ասել է իրավապաշտպանը:
Նա կոչ է արել դատավոր Մերաբ Ջորբենաձեին ղեկավարվել արդար դատարանի սկզբունքներով եւ Գամսախուրդիայի համար արդարացման դատավճիռ կայացնել: «Հակառակ դեպքում մենք հարցականի տակ կդնենք դատարանի անկախությունը», ասել է իրավապաշտպանը:

Прокуратура потребовала 11 лет лишения свободы для 34-летнего сына экс-президента Грузии Цотнэ Гамсахурдия, обвиняемого в попытке убийства соседа, а также в незаконном приобретении, хранении и ношении оружия, пишет газета «Взгляд».
С протестом относительно решения прокуратуры уже выступила Всегрузинская ассоциация защиты прав человека.
Как сообщает Грузия Online со ссылкой на президента ассоциации Георгия Кервалишвили, независимые адвокаты, эксперты и его ассоциация уверены, что выдвинутые против обвинения абсурдны и неубедительны.
«В деле существуют показания лже-свидетелей полицейских. Сам пострадавший Давид Баджелидзе категорически отрицает, что его ранил Цотнэ Гамсахурдия. По делу не проведено никакой экспертизы и не изъято орудие преступления», — заявил правозащитник.
Он призвал судью Мераба Джорбенадзе руководствоваться принципами справедливого суда и вынести Гамсахурдия оправдательный приговор: «В противном случае мы поставим под вопрос независимость суда».