Ավանդական խաղողագործության ու գինեգործության երկիր հանդիսացող Հայաստանում օղի ավելի հաճախ են օգտագործում, քան խաղողի գինի: Որո՞նք են երեւույթի պատճառները. NEWS.am-ի հարցերին պատասխանել է Հայաստանի գինեգործների միության նախագահ, գիտությունների թեկնածու Ավագ Հարությունյանը:
Հայաստանն օտարերկրացիների մոտ ասոցացվում է որպես խաղողի, գինեգործության երկիր.. Բայց մեր շատ համքաղաքացիներ գինու փոխարեն նախընտրում են օղին: Մի՞շտ է այդպես եղել:
Ալկոհոլային խմիչքների շարքում մեզ մոտ գերիշխում էր գինին: Այժմ հաստատված է, որ պատմական Հայաստանը գինու ծննդավայրն է, այսինքն, խաղողագործությունը եւ գինեգործությունը առաջին անգամ ի հայտ են եկել դրա տարածքում: Նույնիսկ Ք.Ա. երրորդ հազարամյակում հարեւան երկրներում գիտեին Հայաստանի խաղողագործության եւ գինեգործության մասին, ինչի մասին վկայություններ կան նաեւ Հին Կտակարանում:
Ի՞նչ վկայություններ:
Առաջին գրավոր հիշատակությունը Նոյի մասին աստվածաշնչյան վկայությունն է, որի տապանը կանգնել էր Արարատ լեռան գագաթին: Այստեղ էլ Նոյը տնկել է խաղողի որթը՝ այդպիսով սկիզբ դնելով խաղողագործությանը եւ գինեգործությանը: Գինու հանդեպ Նոյի անզուսպ սերը պատճառ հանդիսացավ նահապետի եւ նրա որդի Քամի միջեւ հակամարտության համար: Արարատը, որպես խաղողագործության ծննդավայր, պատահաբար չի ընտրված աստվածաշնչյան վկայությունում:
Հին ժամանակներում, հազարավոր տարիներ առաջ, Հայաստանի տարածքը տարածաշրջանում հայտնի էր որպես խաղողագործության, գինու եւ խաղողի պաշտամունքի կենտրոն: Ուխտավորներ հազարավոր կիլոմետրեր էին անցնում այստեղ գալու համար, որպեսզի զոհ մատուցեն գինու աստվածություններին՝ ապագա կյանքում վերածնվելու համար: Գինեգործության պաշտամունքի մասին են վկայում պատմական եւ ժամանակակից Հայաստանի տարածքում հնագիտական բազմաթիվ գտածոները:
Դրանց թվո՞ւմ է նաեւ Արենի գյուղի մոտակայքում գտնովող քարանձավում աշխարհում գինեգործության վերաբերյալ հնագույն գտածոն…
Ճիշտ եք, Արենի գյուղին մոտակա քարանձավում (Վայոց Ձորի մարզ՝ Ա. Խաչատրյան), հայտնաբերվել է գինու՝ աշխարհում հնագույն արտադրման վայր: Գինեգործական համալիրը վնազագույնը 6.5 հազար տարեկան է: Հավելեմ, որ այդ ժամանակ Արենիում գինեգործությունն ու գինու օգտագործումը արարողակարգային, ծիսական բնույթ էր կրում:
Մեկ այլ բնակավայրում՝ ներկայիս Ագարակ գյուղի հարեւանությամբ, նույնպես գիենգործական հնագույն տնտեսություններ են հայտնաբերվել: Դրանց շրջապատող լայն հարթակները թույլ են տալիս ենթադրել, որ վերջիններս ամենայն հավանակայությամբ ծառայել են ծիսակատարությունների, այդ թվում «սրբազան ամուսնությունների» ժամանակ: Պատահական չէ, որ հայերն ի տարբերություն մյուս ժողովուրդների, գինու մի քանի աստվածություններ են ունեցել:
Այսինքն մեր նախնիները օղի առհասարակ չէին օգտագործո՞ւմ:
Պատմականորեն հայերը միշտ օղի օգտագործել են: Ուրարտուի թագավորության շրջանում, հելլենիստական դարաշրջանում, միջին դարերում… Սակայն սկզբնական շրջանում օղին հասարակության այն ժամանակվա վերնախավի համար էր: Համարվում էր, որ դրանում հսկայական էներգիա է կուտակված, որին հասարակ մահկանացուները դժվարությամբ են դիմակայում: Ուստի օղի կարող էին խմել միայն արքաները…աստվածները: Դա արքայական ըմպելիք էր:
Որո՞նք էին պատճառները, որ օղին արքայական ըմպելիքից դարձավ հասարակության բոլոր շերտերին հասանելի: Ինչպե՞ս առհասարակ օղին ճնշեց խաղողի գինուն:
Դրան նպաստել են մի շարք գործոններ, որոնց արմատները գալիս են դեռ միջնադարից: Սկզբում նշենք, որ Հայաստանի լեռնային շրջաններում խաղող չէին մշակում, ուստի այնտեղ գինի չկար: Սակայն լեռնականները նույնպես մարդ են, նրանք էլ խմել ցանկանում… Ուստի հարթավայրերի բնակիչները նրանց փոխանակման կարգով գինի էին տրամադրում:
Հասկանալի է, որ մեծ քանակությամբ գինու տեղափոխումը լեռնային ճանապարհներով մեծ դժվարություններ էր հարուցում: Այս խնդիրը լուծվեց բավականին ինքնատիպ կերխով լուծվեց. գինուց օղի էին թորում, որն էլ երկրի լեռնային շրջաններ էին ուղարկում: Խնայողությունը տեսարժան էր. գինու յուրաքանչյուր 10 լիտրը փոխարինվում «միայն» երկու լիտր օղիով: Այնպես որ, երկրի լեռնային տարածքներում ստեղծվեց սպիրտային խմիչքի՝ օղու օգտագործման մշակույթը գինու փոխարեն:
Լեռնային շրջաններում պարզ է, սակայն հարթավայրային տարածքներում նույնպես օղի էին օգտագործո՞ւմ…
Ինչպես հիշում եք, 1828թ.-ին այն բանից հետո, երբ Արեւելյան Հայաստանը միացավ Ռուսաստանին, շատ հայկական ընտանիքներ Իրանից եւ Թուրքիայից տեղափոխվեցին այստեղ: Հայերի զնագվածային արտագաղթը կանխելու համար, պարսկական կառավարությունն արգելեց իր ենթականերին հայերից գնել նրանց ունեցվածքը: Ուստի Արեւելյան Հայաստան հիմնականում գաղթում էին «աղքատ» լեռնային շրջանների բնակիչները, որոնք կորցնելու ոչինչ չունեին: Հենց նրանք էլ Արեւելյան Հայաստան իրենց հետ բերեցին օղի օգտագործելու մշակույթը: Կա նաեւ այլ գործոն. Ցարական Ռուսաստանում օղու նկատմամբ մենաշնորհի վերացումից հետո, նույն 1828թ.-ին Արեւելյան Հայաստանում նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեցին դրա արտադրության համար:
Հասկանալի է, որ մենաշնորհի վերացումը նպաստել է օղու արտադրությանը: Սակայն ի՞նչն է խանգարել գինու արտադրությանը:
Արեւելյան Հայաստանում հաստաված քոչվոր մահմեդականների համար ալկոհոլը կրոնական արգելքի ներքո էր, այնպես որ նրանք աճեցնում էին խաղողը միայն ուտելու համար: Իսկ այդ տեսակներից որակյալ գինի ստանալ հնարավոր չէ, դրանք հարմար են միայն «լավ» օղու արտադրության համար:
Այդ պատճառով, երբ հայերը վերոնշյալ մահմեդականներից վարձակալում կամ գնում էին խաղողի որթերը, ապա սկզբում խաղողի այդ տեսակները օգտագործում էին որպես հումք օղու արտադրության ժամանակ, այլ ոչ թե գինու: Մասնավորապես, այդպես էր կիրառվում Արարատյան դաշտավայրում: Բացի այդ, արեւելահայերը երկար ժամանակ ազատված էին օղու հարկից, ինչը նույնպես նպաստում էր դրա արտադրությանտ, եւ հետեւաբար նաեւ սպառմանը:
Ո՞ր գործոնները նպաստեցին խորհրդային տարիներին օղու օգտագործման աճին:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո, խորհրդային բանակի զորացրման ընթացքում մեր հայրենակիցներից տուն վերադարձավ մոտ 600 հազար մարդ: Գաղտնիք չէ, որ ճակատում զինվորներին օրական «պարենի» հետ 100 գրամ օղին էին տալիս: Վերադառնալով հայրենիք` բանակից զորացրված հայերը շարունակել են այդ «ավանդույթը»:
Այնուհետեւ հանրապետությունում զարգացավ կոնյակի արտադրությունը եւ այն իր տեղը զբաղեցրեց հասարակության շրջանում՝ օղու փոխարեն: Վերակառուցման դժվարին տարիներին սպառողը որակյալ գինու փոխարեն նախընտրում էր էժանը, սակայն ավելի թունդը, ինչպես պորտվեյնը… Այս հանգամանքները բացասաբար անդրադարձան հանրապետության բնակչությա շրջանում գինու օգտագործման վրա:
Հայկական ավանդական խաշը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց օղու… Խաշի հրավիրված հյուրերը, որպես կանոն, իրենց հետ հենց օղի են բերում…
Միշտ չէ, որ այդպես է եղել: Մի ժամանակ ավանդույթ կար, այսպես կոչված «բարի լույս», երբ վաղ առավոտյան մեկ բաժակ թթի թունդ օղի էին խմում: Իսկ խաշը, ինչպես հայտնի է, ուտում են հենց վաղ առավոտյան՝ նախապես հրավիրված հյուրերի հետ: Ուստի խաշի սեղանի շուրջ առաջին կենացը մեկ բաժակ թթի օղիով էին խմում: Ահա միայն երկրորդ կամ երրորդ կենացից էին անցնում ավելի թունդ գինու: Միայն այդ ավանդույթի հետեւանքով խաշի հետ սկսեցին օղի խմել:
Զրուցեց Ալբերտ Խաչատրյանը
Հ.Գ. Ավելի քան քառորդ դար առաջ որակյալ «գործարանային» օղին արժեր շատ ավելի թանկ, քան խաղողի չոր գինի: Սակայն այդ գործոնը ոչ մի կերպ չի ազդել օղու օգտագործման կրճատման վրա: Այժմ, երբ աղքատության մակարդակն այդքան բարձր է, իսկ կասկածելի որակի օղին խաղողի գինուց կրկնակի անգամ էժան է, «կանաչ վիշապի» տարածվածությունն աճում է...

В Армении, стране традиционного виноградарства и виноделия, водки потребляют намного больше, чем  виноградного вина. В чем причины этого явления, на вопросы Новости Армении – NEWS.am ответил председатель Союза виноделов Армении, к.т.н. Аваг Арутюнян.
Армения у иностранцев ассоциируется как страна винограда, виноделия… Но виноградному вину многие наши граждане предпочитают водку. Всегда ли было так?
У нас доминирующим среди алкогольных напитков было вино. Ныне подтверждено, что историческая Армения – родина виноградного вина, то есть впервые виноградарство и виноделие зародилось на ее территории. Еще в третьем тысячелетии до Р.Х. в соседних странах знали о виноградарстве и виноделии в Армении, о чем есть свидетельства и в Ветхом Завете.
Какие именно свидетельства?
Первое письменное упоминание имеется в библейском сказании о Ное, ковчег которого пристал к горе Арарат. Здесь Ной и посадил виноградную лозу, тем самым положив начало виноградарству и виноделию. Как раз неумеренное потребление вина Ноем и послужил причиной конфликта между праведником и его сыном Хамом. Арарат, как место для виноградарства, не случайно был выбран в библейском сказании.
В глубокой древности, много тысяч лет назад, территория Армения был известна в регионе как центр виноградарства, культа винограда и вина. Паломники прибывали сюда аж за полторы тысячи километров, чтобы, принеся жертвы божествам вина, возродиться для будущей жизни. Веским доказательством культового значения виноделия служат множество археологических находок на территории исторической и современной Армении.
К ним относится и сенсационная находка древнейшей в мире винодельни в пещере у села Арени…
Вы правы, в пещере недалеко от села Арени (в области Вайоц Дзор - А Хачатрян), была обнаружена древнейшая в мире винодельня. Этому винодельческому комплексу  по меньшей мере 6,5 тыс. лет. Добавлю, что в те далекие времена виноделие и потребление вина в Арени носило ритуальный, сакральный характер.
В другой местности, по соседству с современным селом Агарак, также были обнаружены древнейшие винодельческие хозяйства. Наличие больших площадок вокруг них наводит на предположение, что последние скорее всего служили для ритуальных обрядов, в том числе для так называемого «священного брака». Не случайно у армян, в отличие от многих других народов мира, имелось немало божеств вина.
Значит, водку наши далекие предки вообще не пили?!
Исторически армяне всегда потребляли водку. И во временя царства Урарту, и в эллинистическую эпоху, и в средние века… Но, вначале водка была напитком для элиты тогдашнего общества. Считалось, что в ней скрывается огромная энергия, которой простым смертным трудно противостоять. Поэтому водку имели право пить лишь цари и… божества. Это был царский напиток.
По каким же причинам водка из царского напитка стала достоянием всех слоев населения? Как водка практически вытеснила виноградное вино?
Этому способствовал ряд факторов, истоки которых начинаются еще в средних веках. Вначале отмечу, что в горных районах Армении виноград не произрастал, так что местного вина там не было. Но, горцы тоже люди, и не прочь выпить... Поэтому жители равнин привозили им вино, в порядке товарообмена.
Понятно, что перевозка большого количества вина по горным дорогам была сопряжена с немалыми трудностями. Проблема эта была решена довольно оригинально: из вина перегоняли водку, которую и поставляли в горные районы страны. Экономия была наглядная – каждые 10 литров вина заменялись «всего лишь» 2 литрами водки. Так в горных районах страны привилась культура потребления крепкого спиртного напитка – водки, вместо вина.
В горных районах понятно, но ведь и в равнинных областях тоже потребляли водку…
Как помните, после присоединения Восточной Армении к России в 1828 году, немало армянских семей из подвластных Ирану и Турции территорий стали переезжать сюда. Чтобы воспрепятствовать массовой миграции армян, своих поданных, персидское правительство запретило персам и курдам покупать их имущество. Поэтому в Восточную Армению переезжали армяне в основном из «бедных» горных районов, которым нечего было терять. Эти горцы и завезли с собой в Восточную Армению обычай потреблять водку. Имелся и другой фактор: после отмены государственной монополии на водку в царской России, в том же 1828 году, возник стимул для ее производства в Восточной Армении.
Отмена монополии, понятно, посодействовала производству водки. Но что мешало развитию производства вина?
У обосновавшихся в Восточной Армении кочевников-мусульман алкоголь был под религиозным запретом, поэтому они выращивали виноград только столовых сортов. А из этих сортов получить качественное вино невозможно, они пригодны лишь для производства «хорошей» водки.
Поэтому, когда армяне арендовали, или же приобретали у упомянутых мусульман виноградники, то использовали вначале виноград этих сортов, как сырье для изготовления водки, а не вина. В частности, так практиковалось в Араратской долине. Помимо этого, армяне, проживающие в Восточной Армении, на длительный период были освобождены от уплаты акцизного налога на водку, что также способствовало производству, а отсюда – и потреблению последней.
В советский период какие факторы поспособствовали росту потребления водки?
После завершения Второй мировой войны, в ходе демобилизации из рядов Советской армии, на родину возвратилось около 600 тыс. наших соотечественников. Не секрет, что на фронте военнослужащим ежедневно выдавали «паек» по 100 граммов водки. Возвратившись на родину, демобилизованные из армии армяне продолжили эти «традиции».
Далее, коньяк, с развитием его производства в республике, занял свое место в потреблении населением крепких спиртных напитков, вместе с водкой. В тяжелые перестроечные годы часть потребителей предпочла качественным винам сравнительно дешевые, но убойные крепленные вина, типа портвейна… Эти факторы неблагоприятно отразились на потреблении вина населением республики.
Армянское национальное блюдо – хаш, немыслим без водки… Приглашенные на хаш гости, как правило, берут с собой бутылку как раз водки…
Так было не всегда. Когда-то была традиция ранним утром, на так называемый «бари луйс» (в переводе на русский: доброе утро), пропустить стаканчик крепчайшей тутовой водки.  А хаш, как известно, едят как раз ранним утром, обычно в компании заранее приглашенных гостей. Поэтому, с первым тостом едоки хаша опрокидывали рюмку «тутовки». И лишь затем, со второго (или же с третьего) тоста переходили уже на довольно крепкое по градусу белое вино. Лишь впоследствии эта традиция хаша сменилась потреблением водки.
Беседовал Альберт Хачатрян
P.S. Более четверти века назад качественная «заводская» водка стоила в кратных разах дороже, чем сухое виноградное вино. Но этот фактор отнюдь не способствовал сокращению потребления водки. Ныне, когда бедность зашкалила, а водку сомнительного качества можно приобрести за полцены виноградного вина, популярность зеленого змия еще более возросла…