Ադրբեջանի կողմից պրովոկացիաներ հնարավոր են, սակայն մեծամասշտաբ գործողությունները մեր երկրի տարածքում բացառվում են։ Այսօր նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ղարաբաղյան ազատամարտի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը (Կոմանդոս)։
Նման համոզմունքը նա բացատրեց փաստով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է եւ սրանով իսկ ապահովագրել է իրեն. «Պատերազմի դեպքում, համաձայն պայմանավորվածության, ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրները պետք է աջակցեն մեզ»,- հիշեցրել է նա՝ միեւնույն ժամանակ ավելացնելով, որ Ադրբեջանի կողմից մեծ քանակությամբ զինամթերքի կուտակումը որեւէ լավ բանի չի կարող հանգեցնել. «Դուք լավ գիտեք, որ ըստ Ստանիսլավսկու, պատից կախված զենքը մի օր կրակում է։ Եթե Ադրբեջանում այս քանակությամբ զենք եւ զինամթերք է կուտակվում, եւ նման ռազմաշունչ հայտարարություններ են արվում, մենք չենք կարող ասել, որ ռազմական գործողությունները բացառվում են. պատերազմի հավանականությունը շատ մեծ է»,- նկատեց Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը՝ ավելացնելով, որ տարածքների վերադարձի հետ կապված հարցերը բացառիկ դեպքում են խաղաղ ճանապարհով լուծվում։
Անդրադառնալով ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին՝ ղարաբաղյան ազատամարտի հերոսը նկատեց, որ դրանք ի սկզբանե անհամատեղելի հասկացություններ են. «Դրանք ծայր բեւեռներ են, եւ այդ է պատճառը, որ այդ երկու սկզբունքները փակուղային իրավիճակի են բերել» ,- շեշտեց նա։
Ամփոփելով՝ Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը նշեց, որ ինքը ոչ մի կերպ չի պատկերացնում, թե ինչպես կարելի է վերադարձնել արյամբ վերցրած հողերը՝ չունենալով ոչ մի երաշխիք. "Չնայած քաղաքական եւ դիվանագիտական հայտարարություններին եւ գնահատականներին՝ ղարաբաղյան հարցի լուծումը պատկանում է մեր ժողովրդին, ով արյան գնով է պահել Ղարաբաղը ",- նշեց նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վերջերս սիրիական AL WATAN թերթին տված հարցազրույցին։
Հիշեցնենք, որ AL WATAN-ին տված հարցազրույցում ՀՀ նախագահը նշել էր, որ երբ Ղարաբաղի ժողովուրդը ստանա իր ինքնորոշման իրավունքն իրագործելու իրական հնարավորություն եւ ստեղծվեն անվտանգության եւ զարգացման գործնական մեխանիզմներ, հայկական կողմի փոխզիջում կարող է դիտվել Ղարաբաղի շուրջ գտնվող այդ շրջանների վերադարձն Ադրբեջանին` իհարկե պահպանելով Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը կապող միջանցքը:

Со стороны Азербайджана возможны провокации, однако полномасштабные военные действия на территории нашей страны исключены. С таким заявлением на встрече с журналистами 8 апреля выступил герой карабахской войны, генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Командос).
Такую уверенность он объяснил тем фактом, что Армения является членом ОДКБ и, тем самым, обезопасила себя: «В случае войны, согласно договоренностям, другие страны – члены ОДКБ должны поддержать нас», — напомнил он, одновременно добавив, что сосредоточение большого количества боеприпасов со стороны Азербайджана ни к чему хорошему не приведет. «Вы хорошо знаете, что по Станиславскому, висящее на стене ружье обязательно выстрелит. Если в Азербайджане накапливаются в таком количестве боеприпасы и оружие и делаются воинствующие заявления, мы не можем говорить о том, что военные действия исключаются. Вероятность войны большая», — заметил Аркадий Тер-Тадевосян, добавив, что вопросы возвращения территорий лишь в исключительных случаях решаются мирно.
Касаясь принципов самоопределения наций и территориальной целостности, герой карабахской войны заметил, что эти два понятия изначально несовместимы. «Это противоположные полюсы, и это является причиной, что два принципа привели к тупику», — сказал он.
Обобщив, Аркадий Тер-Тадевосян отметил, что он никак не представляет, каким образом можно возвратить взятые ценой крови земли, не имея никаких гарантий. «Несмотря на политические и дипломатические заявления и оценки, решение карабахского вопроса принадлежит нашему народу, который ценой крови удержал Карабах», — подчеркнул он в ответ на просьбу выразить отношение к интервью президента Армении Сержа Саргсяна сирийской газете «AL WATAN».
Напомним, что в интервью «AL WATAN» президент Армении отметил, что когда народ Карабаха получит действительную возможность претворения в жизнь права на самоопределение и будут созданы действенные механизмы для безопасности и развития, то возвращение расположенных вокруг Карабаха районов Азербайджану может рассматриваться как взаимная уступка с армянской стороны, конечно же сохраняя связывающий Армению и Карабах коридор.