Ադրբեջանի կողմից պրովոկացիաներ հնարավոր են, սակայն մեծամասշտաբ գործողությունները մեր երկրի տարածքում բացառվում են։ Այսօր նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ղարաբաղյան ազատամարտի հերոս, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը (Կոմանդոս)։
Նման համոզմունքը նա բացատրեց փաստով, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է եւ սրանով իսկ ապահովագրել է իրեն. «Պատերազմի դեպքում, համաձայն պայմանավորվածության, ՀԱՊԿ անդամ մյուս երկրները պետք է աջակցեն մեզ»,- հիշեցրել է նա՝ միեւնույն ժամանակ ավելացնելով, որ Ադրբեջանի կողմից մեծ քանակությամբ զինամթերքի կուտակումը որեւէ լավ բանի չի կարող հանգեցնել. «Դուք լավ գիտեք, որ ըստ Ստանիսլավսկու, պատից կախված զենքը մի օր կրակում է։ Եթե Ադրբեջանում այս քանակությամբ զենք եւ զինամթերք է կուտակվում, եւ նման ռազմաշունչ հայտարարություններ են արվում, մենք չենք կարող ասել, որ ռազմական գործողությունները բացառվում են. պատերազմի հավանականությունը շատ մեծ է»,- նկատեց Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը՝ ավելացնելով, որ տարածքների վերադարձի հետ կապված հարցերը բացառիկ դեպքում են խաղաղ ճանապարհով լուծվում։
Անդրադառնալով ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին՝ ղարաբաղյան ազատամարտի հերոսը նկատեց, որ դրանք ի սկզբանե անհամատեղելի հասկացություններ են. «Դրանք ծայր բեւեռներ են, եւ այդ է պատճառը, որ այդ երկու սկզբունքները փակուղային իրավիճակի են բերել» ,- շեշտեց նա։
Ամփոփելով՝ Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը նշեց, որ ինքը ոչ մի կերպ չի պատկերացնում, թե ինչպես կարելի է վերադարձնել արյամբ վերցրած հողերը՝ չունենալով ոչ մի երաշխիք. "Չնայած քաղաքական եւ դիվանագիտական հայտարարություններին եւ գնահատականներին՝ ղարաբաղյան հարցի լուծումը պատկանում է մեր ժողովրդին, ով արյան գնով է պահել Ղարաբաղը ",- նշեց նա՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ վերջերս սիրիական AL WATAN թերթին տված հարցազրույցին։
Հիշեցնենք, որ AL WATAN-ին տված հարցազրույցում ՀՀ նախագահը նշել էր, որ երբ Ղարաբաղի ժողովուրդը ստանա իր ինքնորոշման իրավունքն իրագործելու իրական հնարավորություն եւ ստեղծվեն անվտանգության եւ զարգացման գործնական մեխանիզմներ, հայկական կողմի փոխզիջում կարող է դիտվել Ղարաբաղի շուրջ գտնվող այդ շրջանների վերադարձն Ադրբեջանին` իհարկե պահպանելով Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը կապող միջանցքը:

Provocations are possible on the part of Azerbaijan, but any large-scale hostilities in the Armenian territory are out of the question, Major General Arkady Ter-Tadevosyan stated on April 8, 2010.
Armenia is a member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), which is a guarantee for the country, he said. “According to the Treaty, the other CSTO member-states are to support us in case hostilities break out,” Ter-Tadevosyan said. On the other hand he pointed out that Azerbaijan’s storing ammunition does not promise anything good. “If Azerbaijan is storing so much ammunition and making bellicose statements, as cannot rule out hostilities, and a new war is highly probable,” Ter-Tadevosyan said. He added that the issues related to the return of territories are rarely settled in a peaceful way.
Speaking of the principles of people’s right to self-determination and territorial integrity, Ter-Tadevosyn pointed out that they are incompatible. “They are antipodes, which is the reason for the stalemate,” he said.
Ter-Tadevosyan pointed out that he cannot imagine the return of the territories taken with blood without any guarantees. “Despite political and diplomatic statements, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict belongs to the people that shed their blood to preserve Nagorno-Karabakh,” Ter-Tadevosyan said, commenting on RA President Serzh Sargsyan’s interview with the AL WATAN newspaper (Syria).