Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում շարունակվում է մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանի և թատրոնի՝ կուտակային կենսաթոշակների պարտադիր բաղադրիչի դեմ գործադուլ հայտարարած աշխատակիցների հանդիպումը, որից դերասանները դուրս են գալիս վրդովված՝ չցանկանալով մեկնաբանություններ անել: (ֆոտոռեպորտաժ)
Դերասաններից մեկը, որը չի ցանկացել հրապարակել իր անունը, NEWS.am-ի թղթակցին ասել է, որ մշակույթի փոխնախարարը թատրոնի աշխատակիցներին հայտնել է, որ նրանց աշխատավարձերը հունվարին բարձրացվել են 20%-ով: Դերասանները նրան պատասխանել են, որ իրենք այդ գումարը չեն ստացել։ Թատրոնի տնօրենն էլ ասել է, որ ադմինիստրացիան պարզապես չի հասցրել հաշվել ավելացումները եւ փետրվարին աշխատակիցները կստանան նաեւ հունվար ամսվա բարձրացված աշխատավարձի 20%-ը:
Թատրոնի դերասաններից մեկն էլ հարցին, թե ինչ է որոշվել ներսում, պատասխանել է բանաստեղծականորեն. «Ազգին դարձրին չարչի, դե արի ու Հայաստանից մի փախչի»:
Նշենք, որ փետրվարի 10-ին, պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ բողոքին միացել էին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աշխատակիցները. թատրոնի անձնակազմը բոյկոտել էր ժամը 19։00-ին նախատեսված ներկայացումը եւ բեմ դուրս չէր եկել: Օպերայի բակում թատրոնի բոյկոտող աշխատակիցներին էին միացել նաեւ այն մարդիկ, որոնք 19:00-ին եկել էին դիտելու «Անուշ» օպերան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը երեկ բողոքի ակցիա էին կազմակերպել նաեւ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ ընկերության տարբեր մարզերի աշխատակիցները: Նրանք հավաքվել էին ՀԿԵ-ի վարչական շենքի մոտ եւ պահանջում էին չգանձել պարտադիր կուտակային կեսաթոշակի 5 տոկոսը:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. հունվարի 1-ից ՀՀ-ում ուժի մեջ է մտել ուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքը, որով նախատեսվում է 1974-ից հետո ծնված ՀՀ քաղաքացիների ամսական աշխատավարձից 5%-ի չափով պարտադիր հատկացումներ կատարել կենսաթոշակային հիմնադրամներին։ Օրենքի դեմ դուրս են ՏՏ ոլորտի, բանկերի աշխատակիցներ եւ բազմաթիվ այլ քաղաքացիներ։ Հունվարի 24-ին Սահմանադրական դատարանը մինչեւ խորհրդարանական չորս ուժերի դիմումի՝ 2014թ. մարտի 28-ին նշանակված բանավոր ընթացակարգով քննությունը, կասեցրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 76-րդ հոդվածի եւ 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունը: Կան ընկերություններ, որոնք միեւնույնն է՝ գանձում են կենսաթոշակային 5% պարտադիր վճարը:

В Национальном академическом театре оперы и балета им. Спендиарова продолжается встреча замминистра культуры Армении Артура Погосяна с коллективом, объявившим забастовку в знак протеста против внедрения обязательной накопительной пенсионной системы. Актеры выходят со встречи возмущенными и не хотят давать комментариев. (фоторепортаж)
Как передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, один из актеров, который предпочел не публиковать свое имя, отметил, что замминистра заявил, что зарплаты с января подняты на 20%. Актеры отметили, что они денег не получали. В ответ на это руководство театра заверило, что администрация просто пока не успела посчитать надбавки, и что в феврале сотрудники получат 20% также за январь.
Отметим, что труппа Национального академического театра оперы и балета им. Спендиарова 10 февраля сорвала представление оперы Армена Тиграняна «Ануш», не выйдя на сцену в знак протеста против внедренной с 1 января обязательной накопительной пенсионной системы. Коллектив вышел на прилегающую к театру Площадь Свободы, где к ним присоединились члены инициативы «Я против». Вчера также на акцию протеста вышла группа сотрудников «Южно-кавказской железной дороги», требуя отменить закон и грозя забастовкой.
Обязательная накопительная пенсионная система вступила в силу в Армении с 1 января 2014 года. 24 января Конституционный суд Армении принял решение, временно приостанавливающее действие статьи 76 и части 3 статьи 86 закона «О накопительных пенсиях» (касаются неприменения санкций и обязательного выбора фондов). Хотя КС вынесет окончательное решение 28 марта, многие организации совершили отчисления.