ՄԱԿ-ը Հյուսիսային Կորեային մեղադրել է մարդկության դեմ հանցագործությունների մեջ եւ երկրի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին զգուշացրել, որ նրան կարող են պատասխանատվության ենթարկել:
Ըստ փորձագետների կոմիտեի` ԿԺԴՀ-ի ղեկավարությունը պետք է դատարանի առաջ կանգնի` կտտանքների, զանգվածային սպանությունների, ցեղասպանության այլ  գործողությունների համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հյուսիսային Կորեայի իշխանությունը հերքել է ՄԱԿ-ի զեկույցի եզրակացությունները` այն անվանելով ԱՄՆ-ի եւ նրա դաշնակիցների քաղաքական դավադրություն:
Չինաստանը հայտարարել է, որ դեմ է ԿԺԴՀ-ի դեմ Միջազգային քրեական դատարանում գործ հարուցելուն, նշելով, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում վետո կկիրառի համապատասխան բանաձեւի վրա:
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը զեկույցը հրապարակելուց հետո հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն պետք է ուժեղացնի ճնշումը Հյուսիսային Կորեայի վրա`  «այդ երկրում մարդու իրավունքների ահավոր վիճակը կարգավորելու նպատակով»:

Комиссия ООН обвинила Северную Корею в преступлениях против человечества и предупредила лидера страны Ким Чен Ына, что его могут привлечь к ответственности.
По мнению комиссии экспертов, которая расследовала нарушения прав человека, члены руководства КНДР должны быть привлечены к суду за пытки, массовые убийства и другие акты геноцида, сообщает русская служба BBC.
Власть Северной Кореи отвергла выводы доклада ООН, назвав его политическим заговором США и их союзников.
Китай заявил, что возражает против рассмотрения дела против КНДР в Международном уголовном суде, указав, что наложит вето на соответствующую резолюцию в Совете Безопасности ООН.
Вместе с тем, правозащитная организация Amnesty International после публикации доклада заявила, что Совет Безопасности ООН должен усилить давление на Северную Корею, чтобы «решить ужасную ситуацию с правами человека в стране».