Փարիզի Նանտերե արվարձանում ձերբակալել են ֆրանսիացի միլիարդատեր սենատոր Սերժ Դասոյին:
Հաղորդվում է, որ Էսոն շրջանի 88-ամյա սենատորը կասկածվում է 2008-2010թթ. Կորբեյ-Էսոնի քաղաքապետի ընտրությունների ժամանակ ընտրողներին կաշառելու մեջ: Դասոն Քորբեյ-Էսոնը գլխավորել է 1995-2009թթ., եւ ըստ ոմն Ռաշիդ Տումիի հայտարարության, քաղաքը նա մաֆիոզի պես է կառավարել:
Տումին Le Parisien-ում հրապարակված տեսաուղերձում հայտնել է, որ իրեն երկու անգամ փորձել են սպանել, որպեսզի չպատմի ընտրակաշառքներին ունեցած իր մասնակցության մասին:
Նշենք, որ 2008թ. Դասոն հաղթել էր քաղաքապետի ընտրություններում, սակայն արդյունքներն անվավեր էին ճանաչվել: 2009թ. ընտրություններին հաղթել էր Դասոյի համախոհ Ժան Պիեր Բահտերը:
Բեհտերին եւ Քորբեյ-Էսոնի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյա Կրեստելա դե Օլիվեյրային արդեն մեղադրանք են ներկայացրել: Բեհտերը փետրվարի 12-ին զրկվել էր անձեռնմխելիությունից, հայտնում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Agence France-Presse-ը:
Դասոն Forbes-ի Ֆրանսիայի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում զբաղեցնում է չորրորդ եւ 69-րդ տեղը՝ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում: Նրա կարողությունը գնահատվում է 13 միլիարդ եվրո: Նա գլխավորում է Dassault Group-ը, որին պատկանում է ֆրանսիական Le Figaro թերթը, եւ Dassault Aviation ընկերության գլխավոր բաժնետերն է, որը հիմնադրել էր իր հայրը:

В пригороде Парижа Нантере арестовали французского сенатора-миллиардера Сержа Дассо.
Сообщается, что 88-летний сенатор от округа Эсон подозревается в подкупе избирателей на выборах мэра города Корбей-Эсон в 2008-2010 годах. Дассо возглавлял Корбей-Эсон с 1995 по 2009 год и, по заявлению некоего Рашида Туми, управлял городом как мафиози.
Туми заявил в видеообращении, опубликованном в Le Parisien, что его дважды пытались застрелить, чтобы он не рассказывал о своей причастности к покупке голосов на выборах.
Отметим, в 2008 году Дассо выиграл выборы мэра, однако результаты были признаны недействительными из-за обнаружения выплат, которые могли повлиять на исход голосования. Выборы в 2009 году выиграл соратник Дассо Жан-Пьер Бехтер.
Бехтеру и бывшей чиновнице мэрии Корбей-Эсона Крестеле де Оливейра, которую также подозревают в подкупе избирателей, уже предъявлены обвинения, 12 февраля он был лишен иммунитета, сообщает Лента.Ру со ссылкой на Agence France-Presse.
Дассо занимает четвертое место в рейтинге Forbes среди самых богатых людей Франции и 69-е место — среди самых богатых людей мира. Его состояние оценивается в 13 миллиардов евро. Он возглавляет Dassault Group, которой принадлежит французская газета Le Figaro, и является главным акционером авиакосмической компании Dassault Aviation, которую основал его отец.