Փետրվարի 20-ին Ուկրաինայի արտգործնախարար Լեոնիդ Կոժարայի հրավերով Կիեւ կայցելեն  Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Լեհաստանի արտգործնախարարները` Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը, Լորան Ֆաբիուսը եւ Ռոդիսլավ Սիկորսկին: Այդ մասին Ուկրաինայի արտգործնախարարը հայտնել է CNN-ին:
«Ես զանգահարեցի իմ գործընկերներին եւ նրանց Կիեւ հրավիրեցի: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Ուկրաինայում իրավիճակի նկատմամբ Արեւմուտքի մոտեցումը հավասարակաշռված լինի: Հասկանում ենք, որ դա ընկալման հարց է: «Նարնջագոյն հեղափոխության» տարիներից Ուկրաինայի ընդդիմությունը եվրոպամետ եւ ժողովրդամետ քաղաքական ուժ է համարվում, եւ հակառակը,  իշխող կուսակցության վերաբերող ամեն ինչ ընկալվել է որպես հակաեվրոպական եւ հակադեմոկրատական:  Դա միանգամայն սխալ է: Այդ պատճառով էլ ցանկանում ենք, որ արտգործնախարարները գան Ուկրաինա, ամեն ինչ տեսնեն իրենց աչքերով եւ սեփական  պատկերացումը կազմեն», - ասել է Կոժարան:
Ըստ նրա` Ուկրաինայում չեն ցանկանում մանրադրամ դառնալ Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի միջեւ:
«Այսօր մեծ քանակությամբ այցելուներ են ժամանում Կիեւ Արեւմուտքից, այլ ոչ` Արեւելքից:  Ուկրաինայի ժողովուրդը չի ցանկանում, որպեսզի երկիրը մանրադրամ դառնա Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջեւ: Իր ճակատագիրն ինքնուրույն լուծելը ուկրաինցիների իրավունքն է: Իհարկե, խաղաղ երկխոսությունն սկսելուն նպաստող ցանկացած նախաձեռնություն կողջունվի», - նշել է Ուկրաինայի արտգործնախարարը, հայտնում է «Կորեսպոնդենտը»` վկայակոչելով  CNN-ը:

20 февраля по приглашению украинского министра иностранных дел Леонида Кожары Киев посетят главы МИД Германии Франк-Вальтер Штайнмайер, Франции Лоран Фабиус и Польши Радослав Сикорский. Об этом глава МИД Украины заявил CNN.
«Я позвонил моим коллегам и пригласил их в Киев. Мы хотим, чтобы подход со стороны Запада к ситуации в Украине был сбалансированным. Мы понимаем, что это вопрос восприятия. Со времен «оранжевой революции» оппозиция в Украине считалась проевропейской и продемократической политической силой, и, напротив, все, что касалось правящей партии, воспринималось как антиевропейское и антидемократическое. Это совершенно неверно. Поэтому мы хотим, чтобы главы МИД приехали в Украину, увидели все собственными глазами и составили собственное впечатление», - сказал Кожара.
По его словам, в Украине не хотят стать  разменной монетой между Западом и Россией.
«Сегодня в Киев прибывает больше визитеров с Запада, а не с Востока. Украинский народ не хочет, чтобы страна становилась разменной монетой в геополитической игре между Западом и Востоком. Решать свою судьбу самостоятельно - неотъемлемое право украинцев. Конечно, любая инициатива, способствующая началу мирного диалога, будет приветствоваться», - отметил глава украинского МИД, сообщает «Корреспондент» со ссылкой на CNN.