Մոտակա ամիսների ընթացքում Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունը պաշտոնական պարզաբանություն կստանա ՌԴ քաղաքացիության հեշտ ձեռք բերման նոր օրենքի մասին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հաղորդել է Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինը:
«Առանց մեկնաբանության մեզ համար այժմ դժվար է դատել բովանդակության մասին: Սակայն կարծում եմ, երբ կանոնները լինեն, մենք կկարողանանք մանրամասն խոսել: Կարծում եմ, դա տեղի կունենա մինչեւ կես տարի ժամանակահատվածում»,- հայտարարել է Վոլինկինը:
Նրա խոսքով՝ դեռ պարզ չէ՝ կտարածվի արդյոք օրենքը Հայաստանում բնակվող ռուսալեզուների վրա, սակայն առաջիկայում կարող են նշել, որ, հավանավար, վերաբերում է ՌԴ տարածքում մշտական հիմքով բնակվող օտարերկրյա քաղաքացիներին:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է քաղաքացիության հեշտ տրամադրման մասին օրենք այն հայրենակիցներին, ովքեր ազատ տիրապետում են ռուսաց լեզվին եւ ապրում են կամ ապրել են ԽՍՀՄ, Ռուսական կայսրության տարածքում՝ ժամանակակից ՌԴ սահմաններում:

YEREVAN. – The Russian Federation (RF) Embassy in Armenia will receive, in the coming months, an official explanation on the new law on facilitating the granting of RF citizenship.
Russian Ambassador to Armenia Ivan Volinkin told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“It is difficult for us now to judge the contents without comment. But when the rules come in, I believe we will be able to speak in detail. I believe this will take place within a half-year period,” Volinkin stated.
In his words, however, it is yet unclear whether the abovementioned law will apply to the Russian speakers living in Armenia, but they can note in the soon after that it presumably refers to the foreign nationals who permanently live in Russia.
President Vladimir Putin signed, on April 21, a law on facilitating the granting of Russian Federation citizenship. The law applies to those persons who are fluent in Russian and who live within the territory of the ex-USSR, or the former Russian Empire, but within the national borders of the present-day RF.