Հավանաբար, նեանդերթալցիները կարողացել են սնունդ պատրաստել, համարում է մարդաբան ջոն Սփեթը Միչիգանի համալսրանից: Կրակը ժամանակակից մարդկանց նախնիներին վաղուց էր հայտնի: Սակայն կերամիկան, որը թույլ կտար նրանց սնունդ պատրաստել, ավելի ուշ է ի հայտ եկել(մ.թ.ա. մոտ 10-ից 7 հազար տարի առաջ):
Ավելի վաղ կարծիք էին հայտնում որ մարդիկկարող էին սնունդ եփել խարույկի վրա քարեր տաքացնելով եւ դրանց վրա ջրով անոթներ տեղադրելով: Այս նպատակով օգտագործվող ամենահին քարերը թվագրվում են 26 հազարամյակ առաջ: Իսկ նեանդերթալցիները վերացել են մոտ 28 հազար տարի առաջ, գրում է «Գիտությունը եւ կյանքը»:
Ջոն Սփեթը կարծում է, որ նեանդերթալցիները կարող էին սնունդ պատրաստել կաշվե պարկերում: Նա նշում է, որ ջրի եռման կետն ավելի ցածր է, քան ցանկացած տեսակի տարայի բռնկման ջերմաստիճանը:
Այն մասին, որ նեանդերթալցիները ծանոթ էին եփած սնունդի հետ, վկայում են եփած հացահատիկների նմուշները, որոնք հայտնաբերվել են Շանդիր քարանձավում(Իրաք): Բացի այդ, նեանդերթալցիների բնակավայրերում հայտնաբերված կենդանիների 98 տոկոսի վրա կրծելու հետքեր չկան, ինչը Ջոն Սփեթի կարծիքով վկայում է այն մասին, որ կենդանիների ճարպը հալվել է եփվելու ընթացքում:
Մարդաբանը նաեւ նշում է, որ նեանդերթալցիները օգտագործում էին կեչու խեժը նետը ծառին ամրացնելու համար, իսկ նման խեժ ստանալու համար պետք էր այն եռացնել:

Неандертальцы, вероятно, умели варить еду, считает антрополог Джон Спет из Мичиганского университета. Огонь был известен предкам современных людей и их родственникам давно. Например, недавно в Израиле был открыт очаг возрастом около 300 тысяч лет. Однако керамика, которая бы позволяла варить пищу так, как мы это делаем сегодня, появилась намного позже – при переходе от мезолита к неолиту (около 10-7 тыс. лет до н.э., в зависимости от региона).
Ранее высказывалась мысль, что люди современного вида могли варить еду, нагревая в костре камни и помещая их в сосуд с водой, сделанный из органического материала. Самые ранние камни, которые могли использоваться в таком качестве, датируются 26 тысячелетиями назад. Между тем неандертальцы вымерли около 28 тысяч лет назад - до появления таких камней и до изобретения керамики, передает «Наука и жизнь»
По мнению Джона Спета, неандертальцы могли варить пищу в кожаных мешках или берестяных ёмкостях. Он отмечает, что точка кипения воды ниже точки воспламенения практически любой емкости, в том числе и таких горючих, как береста и кожа.
На то, что неандертальцы были знакомы с вареной пищей, указывают, в частности, остатки вареных зерен, обнаруженные на зубах неандертальцев в пещере Шанидар (Ирак). Кроме того, по словам антрополога, на 98% костей животных, найденных на неандертальских стоянках, нет следов грызения. Это, по мнению Джона Спета, говорит о том, что жир с этих костей растворился в процессе готовки.
Антрополог также отмечает, что неандертальцы использовали березовый деготь для прикрепления наконечника стрелы к древку. По мнению ученого, такой дёготь мог быть получен только в анаэробной среде, самый простой способ его приготовления – кипячение.