Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացը հանգեցրեց երկրում եվրոպական որոշ ծրագրերի սառեցմանը: Այս մասին մայիսի 21-ին, «Եվրամիության ընդլայնման 10-րդ տարեդարձ» վերտառությամբ հասարակական քննարկումների ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան:
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, քաղաքացիական հասարակությանն աջակցող ծրագրերը կամ Հայաստանին ուղղակի ֆինանսավորման ծրագրերը, հակառակը, ընդլայնվում են, օրինակ, ինչպես արդարադատության համակարգի, գյուղատնտեսության աջակցությունը եւ այլն:
Հիշեցնենք, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու մտադրության մասին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր 2013թ.-ի սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցությունների արդյունքների հիման վրա: Մինչեւ 2014թ. հունիսի 1-ը նախատեսվում է ՄՄ-ին Հայաստանի միացման բոլոր փաստաթղթերի ստորագրում:

YEREVAN. – Armenia’s Customs Union (CU) accession process has caused the suspension of some European projects in the country.
Ambassador Traian Hristea, who is Head of the Delegation of the EU to Armenia, told the aforementioned at Wednesday’s public discussions titled “EU Enlargement 10th anniversary.”
Nonetheless, as per Hristea, the civil society support programs in Armenia, or the direct funding programs to the country, are expanding.
Following the talks that were held on September 3, 2013 in Moscow between Armenian and Russian Presidents Serzh Sargsyan and Vladimir Putin, Sargsyan had announced that Armenia plans to join the Customs Union. All documents pertaining to Armenia’s joining the CU are expected to be signed by no later than June 1. Aside from Russia, Belarus and Kazakhstan likewise are members in the Customs Union.