Հայաստանում 2013թ. գրանցված տարեկան գնաճը (2012թ. դեկտեմբեր - 2013թ. դեկտեմբեր) 5,6 տոկոս է կազմել: Այս մասին Հայաստանի 2013թ. պետբյուջեի իրականացման վերաբերյալ` ներկայումս խորհրդարանի քննարկմանը ներկայացված զեկույցում է ասվում:
Գնաճի ցուցանիշը հիմնականում կոմունալ ծառայությունների սակագնային աճով է պայմանավորված (9,7 տոկոս): Մթերային ապրանքների գնաճը տոկոս է կազմել, ոչ մթերային ապրանքներինը` 3,5 տոկոս:
Հիշեցնենք` 2013թ. հուլիսի 7-ից Ռուսաստանից ներմուծվող բնական գազի գնի թանկացման (հազար խ.մ.-ի դիմաց` 180 ԱՄՆ դոլարից` 189 դոլար) հետեւանքով Հայաստանում աճել էին էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագները: Էական փոփոխություն էր նկատվել նաեւ ԱԳԼՃԿ-ների` ավտոմեքենաների լիցքավորման համար սահմանված գներում: Վիճվարչության գնահատմամբ, գազը, էլեկտրաէներգիան եւ ավտոմեքենաների` գազով լիցքավորումը հայկական սպառողական զամբյուղի 11,26 տոկոսն են կազմում:

YEREVAN. – Armenia registered a 5.6-percent inflation last year, says the report on budget implementation for 2013.
The hearings on  budget implementation commenced in the Armenian parliament on Monday, the Armenian News-NEWS.am correspondent reported.
According to the report, inflation was mainly conditioned by increase in gas and electricity prices (9.7%). Food prices increased by 4 percent, and price of non-food products went up by 3.5 percent.
Increase in electricity and gas price was followed by signing of the Armenian-Russian agreement on gas supplies which provided for lifting 30%-duty. The gas price is set at $189 for five years.