2015 թվականից Գերմանիայում կարող են թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների վարորդների համար ավտոճանապարհներից օգտվելու տուրք սահմանել: Այն վերաբերելու է մինչեւ 3.5 տոննա քաշ ունեցող բոլոր մեքենաներին: Բացի այդ, տուրքը կարող է սահմանվել նաեւ մոտոցիկլավարների համար:
Տրանսպորտի նախարարության փորձագետների հաշվարկներով, ճանապարհներից օգտվելու համար վճարը տարեկան շուրջ 600 եվրոյի չափով մուտք կապահովի բյուջե: «Интерфакс»-ի փոխանցմամբ, այդ միջոցներն ուղղվելու են Գերմանիայի ճանապարհների պահպանմանն ու կառուցմանը:
Այս որոշումը համաձայնեցվելու է եվրոպական իրավունքի նորմերին, եւ Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստվում է սերտորեն համագործակցել Եվրամիության հետ՝ համապատասխան օրինագիծը մշակելու համար: 2005 թվականից Գերմանիայի իշխանությունները սկսել են ավտոճանապարհներից օգտվելու վճար գանձել բեռնատար մեքենաների վարորդներից:

С 2016 года в Германии может быть введена пошлина за использование автобанами для водителей легковых автомобилей. Новая мера коснется всех автомобилей массой до 3,5 тонн. Кроме того, пошлина может быть введена и для мотоциклистов.
Согласно подсчетам экспертов в министерстве транспорта, плата за пользование дорогами даст бюджету около 600 млн евро в год, которые будут направлены на поддержание и строительство дорог в Германии, сообщает «Интерфакс».
Новая мера согласуется с нормами европейского права, и правительство Германии собирается тесно сотрудничать с Евросоюзом при разработке соответствующего законопроекта. В 2005 году власти Германии начали взимать плату за пользование дорогами с водителей грузовых автомобилей.