Դաշնային խորհուրդը վավերացրել է դեռ ԽՍՀՄ գոյության ժամանակաշրջանում Կուբայի Հանրապետությանը տրամադրված ՌԴ-ի առաջ վարկային պարտավորության կարգավորման մասին միջկառավարական համաձայնագիրը:
2013թ. հոկտեմբերի 25-ին Մոսկվայում ստորագրված համաձայնագրով, ՌԴ-ի առջեւ Կուբայի վարկային պարտավորությունների ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ 35,2 մլրդ դոլար:
Նշվում է, որ այդ պարտավորության մոտ կեսը 70-ականներին եւ մեծ մասամբ 80-ական թվականներին կուբացի գործընկերներին տրված մայր գումարի վրա հաշվարկված տոկոսներ են: Բացի այդ, այս թիվը ներառում է նաեւ նախկին Խորհրդային Միության պետական վարկերի հաշվին ֆինանսավորվող մի շարք նախագծերի գծով կուբացիների պարտավորությունները:
Համաձայնությունը նախատեսում է, որ պարտավորության 90%-ը (32 մլրդ դոլար) դուրս կգրվի:
Մնացյալ 10%-ը (ավելի քան 3,5 մլրդ դոլար) մարվել է 10 տարվա ընթացքում սահմանված գրաֆիկի համապատասխան կիսամյակային 20 հավասարաչափ վճարումներով, հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:

Совет федерации ратифицировал межправительственное соглашение об урегулировании задолженности Республики Куба перед РФ по кредитам, предоставленным в период существования СССР.
Согласно соглашению, подписанному в Москве 25 октября 2013 года, общая сумма задолженности Кубы перед РФ по кредитам составляет около $35,2 млрд.
Как отмечается, половина этой задолженности приходится на проценты, начисленные на основной долг за период «пользования» кубинскими партнерами кредитов, предоставленных в 70-е и большей частью в 80-е годы. Кроме того, эта цифра включает обязательства кубинцев по ряду проектов, которые финансировались в счет госкредитов бывшего Советского Союза, но которые так и не были завершены.
Соглашение предусматривает, что 90% ($32 млрд) задолженности будет списано.
Оставшиеся 10% (более $3,5 млрд) погашены в течение 10 лет двадцатью равными полугодовыми платежами в соответствии с установленным графиком, сообщает ИТАР-ТАСС.