ԵՄ-ն առաջարկել է Ուկրաինայում հրադադարի բանակցություններ սկսել։ Մինսկում նման հայտարարություն է արել ԵՄ արտաքին քաղաքականության գործերով բարձր ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը։
«Ես առաջարկել եմ Ուկրաինայում հրադադարի, սահմանի ամբողջական վերահսկողության եւ հումանիտար օգնություն հասցնելու վերաբերյալ բանակցություններ սկսել՝ միջազգային իրավունքներին համապատասխան», — ասել է Էշթոնը, փոխանցում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա՝ Մինսկում Ուկրաինայի վերաբերյալ բանակցությունները «բաց եւ դրական» են եղել։ «Դրանք ընթացել են բոլոր կողմերի պատասխանատվության գիտակցմամբ, որ պետք է անել հնարավոր ամեն ինչ՝ հիմնախնդիրը լուծելու համար», — նշել է Էշթոնը։
Ավելի վաղ ավարտվել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի գրեթե երկու ժամ տեւած հանդիպումը։ Հանդիպմանը նախորդել էին Մաքսային միություն-Ուկրաինա-ԵՄ ձեւաչափով խորհրդակցություններ, որոնք նվիրված են եղել Կիեւի հետ ՄՄ երկրների փոխգործակցության հարցերին՝ Ուկրաինայի կողմից ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիր ստորագրելու պայմաններում։
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե գագաթաժողովի մասնակիցները պայմանավորվել են, որ Մինսկը կդառնա բանակցությունների հարթակ՝ Ուկրաինայի հարցերով կոնտակտային խմբի համար։

Евросоюз предложил начать переговоры о перемирии в Украине. Такое заявление сделала в Минске верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон.
«Я предложила начать переговоры о прекращении огня в Украине, установлении полноценного контроля границы и доставке гуманитарной помощи в полном соответствии с международными нормами», — сказала Эштон, сообщает ИТАР-ТАСС
По ее словам, переговоры по Украине в Минске были «открытыми и позитивными». «Они проходили с пониманием ответственности всех сторон сделать все возможное для разрешения кризиса», — отметила Эштон.
Ранее завершилась продолжавшаяся около двух часов первая двусторонняя встреча президента России Владимира Путина и президента Украины Петра Порошенко. Ей предшествовали консультации в формате Таможенный союз — Украина — Евросоюз, которые были посвящены вопросам взаимодействия стран ТС с Киевом в условиях подписания Украиной соглашения об ассоциации с ЕС.
Как ранее заявил президент Белоруссии Александр Лукашенко, участники саммита договорились, что Минск станет переговорной площадкой для контактной группы по Украине.