Ձկնաբուծական տնտեսությունները Արարատյան դաշտի ջրօգտագործողներից բոլորովին ամենախոշորը չեն: Այդ մասին այսօր՝ օգոստոսի 27-ին, լրագրողներին հայտարարեց Հայաստանի ձկնաբույծների միության նախագահ Արթուր Աթոյանը: Նրա խոսքով՝ Արարատյան դաշտում արտեզյան ջրերի մակերեւույթի կրճատուման համար առաջին հերթին պատասխանատու են ձկնային տնտեսությունները: Դա հաստատել են նաեւ օգոստոսի կեսերին Հայաստանը այցելած FAO-ի մասնագետները:
«Կառավարությունը ընտրեց անպաշտպաններին: Նրանց դեմ ուժային միջոցառումներ են կիրառվում՝ հորանցքներ փակում եւ այլն, սակայն դա ջրային ռեսուրսների վերականգնման լավագույն միջոցը չէ», - հայտարարեց Աթոյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը շարունակում է ապօրինի արտեզյան հորերի փակման աշխատանքները: Դրանց մեծ մասը պատկանում են ձկնաբուծական տնտեսություններին: Այսպես, հուլիսի 16-ից մինչ օրս, շնորհիվ նախարարության վերահսկողական միջոցառումների, Արարատյան դաշտում մոտ 798 լ/վկ ջուր է խնայվել, որից 370-ը՝ հորատանցքների փակման եւ 428-ը՝ փականների տեղադրման շնորհիվ: Այս տարի տնտեսումը կկազմի մոտ 25,2 մլն խմ:

Рыбоводческие хозяйства – вовсе не самые крупные потребители воды Араратской долины. Об этом заявил журналистам 27 августа председатель Союза рыбоводов Армении Артур Атоян. По его словам, в первую очередь за снижение горизонта артезианской воды в Араратской долине в первую очередь ответственны вовсе не рыбные хозяйства. Это подтвердили и специалисты FAO, посетившие Армению в середине августа, добавил он.
«Мы так и заявили – правительство выбрало самых беззащитных. Против них применяются силовые меры – закрытие скважин и так далее, но это вовсе не лучший способ восстановления водных ресурсов. Правительство не занимается более крупными пользователями», - заявил Атоян.
Напомним, Минэкологии продолжает процесс по обнаружению и закрытию артезианских скважин, пробуренных без разрешения. Большинство из них принадлежат рыбоводческим хозяйствам. Так, с 16 июля до сегодняшнего дня, благодаря контрольным мероприятиям министерства, в Араратской области было сэкономлено 798 л/сек воды, из них 370 – за счет закрытия скважин и 428 – установки клапанов. В год экономия составит около 25,2 млн куб м.