Բոլիվիայում գտնվող Պալասիո դե Սալ աղի հյուրանոցը ճանաչվել է առողջության համար ամենաօգտակարներից մեկը: Աղե սյուներից կառուցված շինության օդը մաքրում է հյուրերի թոքերը:
Ըստ «InoStrannik.ru»-ի, աշխարհում ամենաաղի Սոլար դե Ույունի անապատում գտնվող հյուրանոցում ամեն ինչ աղից է պատրաստված՝ պատերը, հատակը, առաստաղը, անգամ կահույքը: Շինարարության համար պահանջվել է 10 հազար տոննա աղ:
Առաջին հյուրանոցն աղի անապատում կառուցել են 1998 թվականին, սակայն ծրագրավորման սխալների պաճառով ստիպված են եղել շենքն ապամոնտաժել: Երկրորդ անգամ յուրահատուկ հյուրանոցի հիմնադիրները հաշվի են առել նախորդ փորձը եւ մանրամասն ծրագրել են ինժեներական համակարգերը, որպեսզի խուսափեն էկոլոգիայի եւ սանիտարական նորմերի հետ կապված խնդիրներից:
Հյուրանոցն առանձնանում է ոչ միայն շինանյութով, այլեւ հիմնական կանոնով. այնտեղ իջեւանողներին արգելվում է լիզել պատերը, ինչը կարող է հանգեցնել փլուզման: Սակայն աշխատակիցները բողոքում են, որ հյուրերը հաճախ կարգը խախտում են՝ ցանկանալով համոզվել, որ շենքն իսկապես աղից է պատրաստված:

Соляной отель Паласио-де-Саль в Боливии признан одним из самых полезных для здоровья. Сам воздух здания, построенного из соляных блоков, очищает легкие постояльцев от загрязнений, сообщает портал InoStrannik.ru
В отель, расположенном  в самой большой в мире соляной пустыне Солар де Уюни, из соли построено все: стены, пол, потолок и даже мебель. Всего на строительство ушло 10 тысяч тонн соли.
Первый отели в соляной пустыне возвели еще в 1998 году, но из-за ошибок в проектировании здание пришлось демонтировать. Во второй раз создатели необычной гостиницы учли предыдущий опыт и тщательно спроектировали инженерные системы, чтобы избежать проблем с экологией и санитарными нормами.
Отель уникален не только материалом, из которого построен, но и своим основным правилом: постояльцам запрещается облизывать стены – это может привести к их разрушению. Однако, жалуются сотрудники, гости часто это правило нарушают в желании убедиться, что здание действительно построено из соли.