ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը Իսրայելի կողմից Հորդանանի Արեւմտյան ափի 400 հա հողատարածքի յուրացումն անվանել է անարդյունավետ որոշում, հայտնում է gazeta.ru-ն` վկայակոչելով Reuters-ը:
«Տվյալ որոշումը, ինչպես եւ Իսրայելի ցանկացած նման հայտարարություն, անարդյունավետ են դարձնում Իսրայելին առաջադրված նպատակները` Գազայի հատվածում  հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ», - հայտարարել է Պետդեպի ներկայացուցիչը:
Ըստ նրա` ԱՄՆ իշխանությունները Իսրայելի կառավարությանը կոչ են անում  չեղյալ հայտարարել այդ որոշումը:
Ավելի վաղ Իսրայելի իշխանությունները հայտարարել էին Հորդանան գետի արեւմտյան ափին՝ Բեթղեհեմի եւ Խեւրոնի տարածքում,  400 հա հողատարածքի գրավման մասին՝ ի պատասխան իսրայելցի երեք դեռահասների սպանության:

Государственный департамент США назвал контрпродуктивным решение Израиля об экспроприации 400 га земли на Западном берегу реки Иордан, сообщает Газета.Ру со ссылкой на Reuters.
«Данное заявление, как и любые подобные объявления Израиля, делают контрпродуктивными поставленные Израилем цели о решение конфликта в секторе Газа мирным путем», — заявил представитель Госдепа.
По его словам, власти США призывают правительство Израиля отменить это решение.
Ранее власти Израиля заявили об экспроприации палестинских земель в районе Вифлеема и Хеврона в ответ на похищение и убийство трех израильских подростков.