Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը նոյեմբերի 28-ին եռօրյա այցով կմեկնի Թուրքիա, որտեղ կհանդիպի երկրի նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի եւ Բարդուղիմեոս պատրիարքի հետո, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով Սուրբ աթոռի մամուլի ծառայության ղեկավար Ֆեդերիկո Լոմբարդիին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ հովվապետի այցը կսկսվի Անկարայով, որտեղ Ֆրանցիսկոսը կայցելի Թուրքիայի հանրապետության առաջին նախագահի դամբարան, այնուհետեւ նախագահական պալատում կհանդիպի նախագահ Ռեջեփ Թաիփ Էրդողանի հետ:
Այցի երկրորդ օրը Ֆրանցիսկոսը Անկարայից կմեկնի Ստամբուլ, կայցելի Սոֆիայի տաճար եւ Երկնագույն մզկիթ: Նույն օրը Հռոմի պապը Սուրբ հոգու տաճարում քարոզ կկարդա: Նոյեմբերի 29-ին մասնավոր հանդիպում է նախատեսված նաեւ Բարդուղիմեոս պատրիարքի հետ:
Ուղեւորության եզրափակիչ օրը տեղի կունենա սուրբ պատարագ, իսկ հետո Ֆրանցիսկոսն ու Բարդուղիմեոսը համատեղ հայտարարություն կստորագրեն, որից հետո համատես ընթրիք կունենան:

Pope Francis will make a trip tyo Turkey where he will meet with President Erdogan and Patriarch Bartolomaios I.
During his trip to Turkey from 28 to 30 November, His Holiness will visit Ankara and Istanbul, Vatican press office reported.
He will first visit the Mausoleum of Ataturk, after which he will transfer to the presidential palace where he will be received by the president of the Republic and the authorities, to be followed by a meeting with the Prime Minister. He will subsequently visit the president of Religious Affairs in the Diyanet.
On the following day, Saturday 29, the Holy Father will travel by air to Istanbul where he will visit the Hagia Sophia Museum, the Sultan Ahmet Mosque, better known as the Blue Mosque, and the Catholic Cathedral of the Holy Spirit, where he will celebrate Mass. Later, in the patriarchal Church of St. George, there will be an ecumenical prayer and a private meeting with His Holiness Bartholomaios I.
On Sunday 30 Pope Francis will celebrate Mass privately with the apostolic delegation. In the patriarchal Church of St. George a divine liturgy will take place, followed by an ecumenical blessing and the signing of the Joint Declaration.