Երեւան Գյումրիի ճանապարհին՝ Հոռոմ գյուղի խաչմերուկում, որտեղ երեկ տեղի է ունեցել ողբերգական վթար, առկա են բոլոր անհրաժեշտ նշանները, արագաչափ սարքերը, սակայն չկան տեսախցիկներ, որոնք անհրաժեշտ էլ չեն այդ հատվածում: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ճանապարհային ոստիկանության 2-րդ սպայական գումարտակի ղեկավար Սուրեն Խուդոյանը, ով անմիջապես մեկնել եւ մինչեւ ուշ երեկո գտնվել է դեպքի վայրում:
Ուսումնասիրելով տեղանքը, տեսնելով վթարի ենթարկված մեքենաները՝ Սուրեն Խուդոյանը եկել է այն համոզման, որ բեռնատար մեքենան երկրորդական ճանապարհից դուրս է եկել Երեւան-Գյումրի միջպետական մայրուղի, չի զիջել ճանապարհը, ինչն էլ հանգեցրել է նման ողբերգական դեպքի: Դատելով հարվածի տեսակից՝   թե «Գազելը», թե բեռնատարը երթեւեկել են բարձր արագությամբ, քանի որ Սուրեն Խուդոյանի փոխանցմամբ, դրանք բախման վայրից ահագին հեռու են կանգնած եղել:
«Բոլոր նշանները կան, տեսախցիկներ չկան, դա անհրաժեշտ պայման էլ չէ, ճանապարհն էլ նորմալ ճանապարահ է, պարբերաբար վերանորոգում են:  Ըստ երեւույթին՝ կամ բեռնատարի վարորդը անուշադիր է եղել, նշաններին չի նայել, տեղանքին անծանոթ է եղել, միանգամից դուրս է եկել մայրուղի, սա անուշադրության, նշանների պահանջը չկատարելու հետեւանքն է»,-ասաց Սուրեն Խուդոյանը:

Правоохранительные органы Армении расследуют обстоятельства страшного ДТП в Ширакской области.
Как сообщил корреспонденту Новости Армении - NEWS.am начальник второго офицерского батальона Дорожной полиции Армении Сурен Худоян, на перекрестке, где произошло ДТП, имеются все необходимые знаки, неподалеку установлен спидометр. Камеры наблюдения нет, но она и не требовалась на данном отрезке дороги.
Изучение места происшествия показало, что грузовик выезжал с второстепенной дороги на трассу, по которой ехала «ГАЗель». Обе машины двигались с большой скоростью, о чем свидетельствует то, что они были обнаружены далеко от места аварии. По всей видимости, грузовик не уступил дорогу пассажирскому микроавтобусу. «Это результат не выполнения требования дорожных указателей», - отметил Сурен Худоян.
ДТП произошло около 19:15 часов 10 ноября. В районе села Хором столкнулись пассажирская «ГАЗель» и «Камаз». От удара микроавтобус взорвался. Семь человек погибли на месте. Водитель грузовика М.Варданян задержан.