Հայաստանի իշխանություններին առաջվա նման երկխոսություն հարկավոր չէ: Այս մասին նոյեմբերի 18-ին լրագրողներին հայտնել է  «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով Հովիկ Աբրահամյանի առաջարկը խորհրդարանական 4 ուժերի ներկայացրած 12 կետերին վերադառնալու վերաբերյալ:
Հակոբյանը նշել է, որ ինքն ու ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հանդիպել են խորհրդարանի խոսնակ Գալուստ Սահակյանի եւ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանի հետ: Եռյակի եւս մեկ ուժ՝ ՀԱԿ-ը, հանդիպմանն իր ներկայացուցչին չէր ուղարկել:
«Ցավոք, մենք հերթական անգամ տեսանք, որ իշխանությունը զուրկ է քաղաքական կամքից եւ չի ցանկանում միասին երկիրը դուրս բերել ներկայիս վիճակից: Եթե իշխանությունն իսկապես կարծում է, որ պետք է փոխել հարաբերությունները ընդդիմության հետ, ապա կա մեր առաջարկած 12 կետերից 10-րդը, որը վերաբերվում է ընտրացուցակների հրապարակմանը:  Այդ առաջարկը կարելի է իրականացնել միանգամից եւ առանց ծախսերի: Առավել եւս, որ նման օրենք խորհրդարանում եղել է դեռ նախորդ  գումարումներին», - ընդգծել է «Ժառանգության» ներկայացուցիչը:
Չնայած դրան, իշխանությունն, ըստ նրա, չի համաձայնում ոչ ցուցակներին, ոչ  մեծամասնական պատգամավորական տեղերից հրաժարվելուն: Ըստ Հակոբյանի՝ պատճառները միանգամայն հասկանալի են. չեն ցանկանում հրաժարվել  մանդատների 33%-ից (41-ը՝ 131-ից), որոնք ամբողջությամբ իշխող կուսակցությունը ստանում է խորհրդարանական ընտրություններում՝ ընտրատտարածքների հաշվին: «Դրանից հրաժարվել՝ նշանակում է կասկածի տակ դնել  վերարտադրության հնարավորությունը: Չցանկանալով բացահայտ հրաժարվել երկխոսությունից՝ իշխանությունը փորձում է  դրա իմիտացիա ստեղծել: Այսօր տեսնելով, որ բովանդակալից քննարկումներ  չեն նախատեսվում, ես  ուղիղ այդ մասին հայտարարեցի եւ հրաժարվեցի մասնակցել դրանց», - նշել է Ռուբեն Հակոբյանը:

Властям Армении по-прежнему не нужен диалог с оппозицией. Об этом заявил журналистам 18 ноября глава фракции партии «Наследие» Рубен Акопян, комментируя предложение премьер-министра Овика Абрамяна вместе вернуться к 12 пунктам 4 парламентских сил.
Акопян отметил, что он и депутат от «Процветающей Армении» Микаэл Мелкумян встретились со спикером парламента Галустом Саакяном и руководителем аппарата Правительства – министром Давидом Арутюняном. Еще одна сила тройки, Армянский национальный конгресс, представителей своей фракции на встречу не отправила.
«К сожалению, мы в очередной раз увидели, что власть лишена политической воли и не хочет вместе выводить страну из нынешней ситуации. Если власть действительно считает, что отношения с оппозицией нужно менять, тогда есть 10-ый пункт из 12 наших предложений, который касается публикации списков голосовавших на выборах. Это предложение можно реализовать сразу и практически без затрат. Тем более что подобный законопроект находится в парламенте еще с предыдущих созывов», - подчеркнул представитель «Наследия».
Несмотря на это, власть, по его словам, не соглашается ни на списки, ни на отказ от одномандатных депутатских мест на парламентских выборах. Причины вполне ясны, считает Акопян: это нежелание отказаться от 33% мандатов (41 из 131), которые почти полностью правящая партия получает  на каждых парламентских выборах за счет округов. «Отказаться от этого – значит поставить под сомнение возможность своего воспроизводства. Не желая открыто отказываться от диалога, власть пытается создать его имитацию. Увидев сегодня, что содержательных обсуждений не предвидится, я прямо об этом заявил и отказался от участия в них», - заключил Рубен Акопян.