Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը ստորագրել է «ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը վավերացնելու մասին» օրենքը: Այս մասին հաղորդում է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նշենք, որ ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը հոկտեմբերի 10-ին, Մինսկում ստորագրել են Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի նախագահները: Պայմանագրի հիմքում Հայաստանի միացումն է այն պայմանավորվածություններին, որոնք ուղղված են 4 ազատությունների (ապրանքների, կապիտալի, ծառայությունների եւ աշխատուժի տեղաշարժի ազատություններ) ապահովմանը:
Միաժամանակ, Հայաստանը պարտավորություններ է վերցնում, որոնք նախատեսված են այս տարվա մայիսի 29-ին կնքված ԵՏՄ մասին պայմանագրով, Մաքսային միության ու Միասնական տնտեսական տարածքի պայմանագրա-իրավական բազայով:

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев подписал закон «О ратификации договора о присоединении Республики Армения к договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года», сообщила пресс-служба главы государства в среду.
Договор о присоединении Армении к договору о ЕАЭС подписан президентами Армении, Беларуси, Казахстана и Российской Федерации в Минске 10 октября 2014 года. Основой договора является присоединение Армении к договоренностям, которые направлены на создание условий по обеспечению четырех свобод: свободы движения товаров, капитала, услуг и рабочей силы, передает «Интерфакс».
При этом Армения берет на себя обязательства, предусмотренные договором о ЕАЭС от 29 мая 2014 года и договорно-правовой базой Таможенного союза и Единого экономического пространства.